SuperBiz wiadomości Będzie nowy nominał! 500-złotowy banknot z królem Sobieskim już od 2017 r.

Będzie nowy nominał! 500-złotowy banknot z królem Sobieskim już od 2017 r.

23.06.2015, godz. 12:15
Zmodernizowane banknoty są jeszcze bezpieczniejsze
foto: NBP materiały prasowe

Sporym zaskoczeniem była informacja, którą na konferencji przekazał dziś Narodowy Bank Polski. Przedstawiciele banku mieli mówić o modernizacji banknotów 200-złotowych, ale hitem spotkania z dziennikarzami było powiadomienie o wprowadzeniu banknotu o nominale 500 zł!

Jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądał nowy banknot, ale już podano, kto na nim będzie. Na 500 zł pojawi się król Jan III Sobieski, elekcyjny władca, który rozgromił pod Wiedniem Turków i dziś uważany jest za jednego z największych królów w historii Polski.

ZOBACZ TEŻ: Polski banknot z Piłsudskim najlepszy na świecie!

Wcześniej spekulowano, że gdyby banknot 500-złotowy miał kiedykolwiek wejść do obiegu, będzie na nim królowa Jadwiga, jednak eksperci banku uznali, że umieszczenie na nowym banknocie Sobieskiego będzie nie tylko świetnym ukoronowaniem jego zasług, ale też pozwoli zachować chronologię wizerunków władców pojawiających się na naszych banknotach. Do tej pory znajdowali się na nich - na „papierkach” oznaczonych nominałami 10, 20, 50, 100 i 200 zł - Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło oraz Zygmunt I Stary. Nowy banknot z Sobieskim wejdzie do użytku najwcześniej w 2017 r.

Zmieni się 200 zł

Decyzja banku to kontynuacja polityki zmieniającej nieco wygląd polskich banknotów i monet. Zmiany możemy obserwować od 2014 r., kiedy w obiegu pojawiły się pierwsze banknoty z udoskonalonymi zabezpieczeniami i nieco inna kolorystyką. Zmieniły się też rewersy monet o najniższych nominałach – 1, 2 i 5 gr, które są wytwarzane z tańszego niż wcześniej stopu. Jeśli chodzi o banknoty, jedynym, który się dotąd nie zmienił, był najwyższy polski nominał 200 zł. Teraz także przeszedł lifting i, zmieniony, ma być wprowadzany do obiegu już od lutego przyszłego roku.

Źródło: Gazeta.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: