SuperBiz wiadomości Bezrobocie już nie spada. Ale i tak jest najniższe od 25 lat!

Bezrobocie już nie spada. Ale i tak jest najniższe od 25 lat!

06.12.2016, godz. 10:10
Urząd pracy pośredniak
foto: Archiwum

- Stopa bezrobocia w listopadzie br. wyniosła 8,2 proc. - podała na briefingu prasowym minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dokładnie tyle samo bezrobocie wynosiło w naszym kraju miesiąc temu, co oznacza, że po raz pierwszy w tym roku stopa bezrobocia nie spadła w relacji miesiąc do miesiąca. I tak jest jednak najniższa od 1991 r.

„Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 8,2 proc. To o 1,4 punktu procentowego mniej niż w listopadzie ub. roku. Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w listopadzie nie był tak niski począwszy od 1991 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego wg szacunków MRPiPS (...) w porównaniu do października br. nie uległa zmianie. W analogicznym okresie ubiegłego roku (listopad 2015 – październik 2015) natężenie bezrobocia również nie zmieniło się i wynosiło 9,6 proc.” - czytamy w komunikacie prasowym rozdanym dziennikarzom podczas briefingu w ministerstwie.

ZOBACZ TEŻ: Eurostat: „Bezrobocie w Polsce wynosi 5,7 proc.”. Skąd rozbieżność z danymi GUS?

Z czego wynika zatrzymanie się spadku? - W okresie jesienno-zimowym kończą się prace sezonowe, które mają wpływ na stopę bezrobocia – zaznaczyła Rafalska. Dodała, że 8,2 proc. odnotowane w listopadzie jest i tak dobrą informacją, ponieważ zakończenie prac sezonowych zwykle powoduje wzrost bezrobocia, a tym razem utrzymało się ono na poziomie sprzed miesiąca. Minister przypomniała, że progiem wyjściowym w styczniu było 10,2 proc., więc spadek o dwa punkty procentowe to duży sukces. - Wyzwaniem obecnie są dobre miejsca pracy: trwałe i odpowiednio płatne – podsumowała Rafalska.

Podczas spotkania z dziennikarzami głos zabrał także wiceminister rodziny, Stanisław Szwed. - Największym problemem jest obecnie aktywizacja zawodowa osób długotrwale bezrobotnych, czyli takich, którzy nie pracują powyżej 12 miesięcy.  Dlatego w przyszłym roku znaczną część środków na aktywizację przeznaczymy właśnie na pomoc tej grupie – powiedział Szwed. Dopytywany przez dziennikarzy, wyjaśnił, że ministerstwo planuje aktywizować długotrwale bezrobotnych dzięki tzw. robotom publicznym, chce też m.in. wprowadzić we współpracy z Ministerstwem Rozwoju ulgi dla pracodawców, którzy zdecydują się zatrudnić długotrwale bezrobotnego.

ZOBACZ TEŻ: Eurostat: Bezrobocie w Polsce spadło do 5,7 proc. W strefie euro 9,8 procent

Wiceminister zapowiedział, że resort rodziny pracuje nad decentralizacją planowania pomocy dla osób długotrwale bezrobotnych, a ciężar ten będzie w większym stopniu przesuwany na urzędy pracy. Minister Rafalska zwróciła przy tym uwagę, że „wskaźnik aktywności zawodowej, wynoszący 56,3 proc., rośnie szybciej wśród kobiet, niż mężczyzn, co zadaje to kłam twierdzeniom o dezaktywizacyjnym działaniu programu Rodzina 500 Plus”.

Więcej o stopie bezrobocia w październiku na stronie ministerstwa >>>

tagi: bezrobocie
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: