SuperBiz wiadomości Branża leasingowa urosła o ponad 17 procent

Branża leasingowa urosła o ponad 17 procent

25.10.2016, godz. 13:38
Branża leasingowa
foto: SHUTTERSTOCK

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2016 r. firmy leasingowe sfinansowały aktywa o łącznej wartości 42 mld zł. To o 17,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – podał w komunikacie Związek Polskiego Leasingu.

– Małe i średnie przedsiębiorstwa, które są klientami firm leasingowych wykazują znaczny wzrost inwestycji. Jest to bardzo dobra informacja biorąc pod uwagę ujemną dynamikę inwestycji w całej gospodarce – podkreśla Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL.

Czytaj też: 7 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ, PODPISUJĄC UMOWĘ KUPNA SPRZEDAŻY SAMOCHODU

W pierwszych trzech kwartałach br. firmy leasingowe najczęściej finansowały pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5t – transakcje te stanowią 41 proc. ogółu. Dalej znalazły się kolejno: środki transportu ciężkiego (30,6 proc.), maszyny i urządzenia liczone łącznie z IT (26,6 proc.) oraz nieruchomości (1,2 proc.).

Struktura rynku leasingu po III kw. 2016 r.

Najbardziej dynamiczny wzrost odnotowano w segmencie transportu ciężkiego – łączna wartość inwestycji od stycznia do września br. wyniosła tu 12,8 mld zł., czyli o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na drugim miejscu, z 31-proc. dynamiką wzrostu i transakcjami o wartości 17,2 mld zł, uplasowały się natomiast pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony.

Sprawdź także: Jakimi autami jeżdżą lekarze i prawnicy? Zdziwisz się!

Średnie wyniki branży są bardzo pozytywne, jednak w jej dwóch segmentach odnotowano spadki. Największe dotyczyły finansowania nieruchomości – wartość transakcji wyniosła w tym przypadku 0,5 mld zł, czyli 50 proc. mniej niż rok wcześniej. Mniej środków powierzono także leasingobiorcom maszyn i urządzeń, w tym sprzętu IT – otrzymali oni 11,2 mld zł, co stanowi o 5,9 mld zł mniejszą kwotę, niż przeznaczono na ten cel w pierwszych trzech kwartałach 2015 r.

Co przyniesie czwarty kwartał?

Przedstawiciele firm leasingowych poddani badaniu ZPL, spodziewają się w IV kw. 2016 r. istotnego przyspieszenia aktywności sprzedażowej, stabilizacji jakości portfela leasingowego i stabilizacji zatrudnienia.
Jednocześnie oczekują również wyższego poziomu finansowania dla głównych grup ruchomości: finansowania pojazdów lekkich, transportu ciężkiego oraz maszyn i urządzeń. W przypadku finansowania nieruchomości badanie spodziewają się dalszych spadków dynamiki.

Źródło: ZPL, Konfederacja Lewiatan

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: