SuperBiz wiadomości Chcą poprawić cyberbezpieczeństwo Polski, kończą pracę nad strategią [WIDEO]

Chcą poprawić cyberbezpieczeństwo Polski, kończą pracę nad strategią [WIDEO]

05.09.2016, godz. 18:39
Anna Streżyńska - oświadczenie majątkowe
Anna Streżyńska foto: EAST NEWS

W Ministerstwie Cyfryzacji dobiegają końca prace nad strategią dotyczącą cyberbezpieczeństwa Polski. W tej chwili w naszym kraju nie ma jednego dokumentu, który regulowałby tę kwestię w sposób kompleksowy. Tymczasem, zdaniem ekspertów bez zabezpieczenia cyberprzestrzeni nie ma mowy o tym, by jakikolwiek kraj czuł się bezpiecznie.

– Strategia będzie przyjęta przez rząd, jak sądzę, w październiku – ocenia Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. – Dokument pokazuje to, co chcemy w ogóle zrobić w najbliższych wielu latach i w jaki sposób ten proces będzie angażował inne strony. Natomiast bardzo ważnym dokumentem, który powstanie w wyniku tych prac po uzgodnieniu stanowisk wszystkich zainteresowanych, będzie ustawa o cyberbezpieczeństwie.

Oba dokumenty mają wypełniać wymagania nałożone przez dyrektywę NIS w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium UE. Zakłada ona poszerzenie współpracy państw członkowskiej w kwestii cyberbezpieczeństwa.

Czytaj również: Rząd będzie walczył z cyberprzestępczością. Powoła nową instytucję

Dyrektywa określa, jakim obowiązkom z zakresu bezpieczeństwa będą podlegać operatorzy usług kluczowych (sektory krytyczne, takie jak energetyka, transport, opieka zdrowotna i finanse) oraz dostawcy usług cyfrowych (internetowe platformy handlowe, wyszukiwarki, usługi przetwarzania w chmurze). Kraje członkowskie mają jeszcze niecałe dwa lata na wdrożenie nowych przepisów.

Źródło: Newseria, oprac. MK

Źródło: NEWSERIA
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: