SuperBiz wiadomości Ekspert: PiS ograniczy realizację obietnic. W budżecie zabraknie środków

Ekspert: PiS ograniczy realizację obietnic. W budżecie zabraknie środków

01.12.2015, godz. 13:09
Banknoty, pieniądze
foto: Super Express

- Nawet 20-30 mld zł może brakować PiS-owi na realizację wszystkich obietnic złożonych w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. W związku z tym trzeba się liczyć z ograniczeniem realizacji programu partii – powiedział na antenie TVN24 BiŚ Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

Zdaniem eksperta, ograniczona zostanie przede wszystkim realizacja projektów 500 zł na dziecko oraz podniesienia kwoty wolnej od podatku. - Moim zdaniem świadczeniem 500+ objęta będzie ograniczona liczba osób, a kwota wolna od podatku zostanie podniesiona, ale będzie dotyczyła tylko części osób uboższych – powiedział Morawski.

ZOBACZ TEŻ: Rząd Szydło pilnie zmienia budżet. Deficyt zwiększy się o 3-4 mld zł

Jego zdaniem pomysł 500 zł na dziecko jest dobrym rozwiązaniem, jednak zastrzyk gotówki skierowany do rodzin wcale nie musi zwiększyć dzietności w Polsce. Morawski uważa, że głównym powodem, dla którego w naszym kraju ludzie nie decydują się na rodzicielstwo, jest niska stopa zatrudnienia kobiet i ich niższe płace. - Kobiety boją się, że po urodzeniu dziecka nie znajdą zatrudnienia – uważa ekonomista.

ZOBACZ TEŻ: Podatek od marketów. Ile dokładnie zapłaci sklep, w którym kupujesz

Ekspert podkreślił, że rząd powinien skupić się na uchwaleniu prawa będącego bodźcem do zatrudnienia kobiet i połączyć to ze wsparciem finansowym. Przy obecnej sytuacji budżetowej na wprowadzenie 500 zł na dziecko może zabraknąć środków. Morawski ocenił, że koszt realizacji obietnic PiS-u to 30-40 mld zł, a wprowadzenie nowych podatków (np. bankowego czy od marketów) zapewni budżetowi tylko ok. 8 mld zł. PiS-owi może więc zabraknąć na realizację obietnic nawet 20-30 mld zł.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: