SuperBiz wiadomości Europarlament chce znieść zmianę czasu! „Jest za droga i niekorzystna dla zdrowia”

Europarlament chce znieść zmianę czasu! „Jest za droga i niekorzystna dla zdrowia”

30.10.2015, godz. 12:14
zegar zmiana czasu
foto: EAST NEWS

Dwa razy do roku wielu z nas zastanawia się, po co właściwie to robimy. Chodzi, rzecz jasna, o zmianę czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Czyżby już niedługo nasze wątpliwości miały odejść w niepamięć? Być może, bo Parlament Europejski chce zniesienia zmiany czasu!

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym europosłom zawiniła zmiana czasu, trzeba najpierw dowiedzieć się skąd się ona wzięła. Obecny czas, który u nas obowiązuje, czyli zimowy, jest tak naprawdę czasem, powiedzmy, naturalnym. To czas letni wprowadzono sztucznie. Ale dlaczego to zrobiono? Chodziło o to, by pory wstawania i kładzenia się spać ludzi dostosować do czasu wschodów i zachodów słońca, aby oszczędzać energię elektryczną.

ZOBACZ TEŻ: Tajemniczy Grek kupił krakers z Titanica. Za 90 tys. zł!

Pierwszy raz czas letni wprowadzono w 1916 r. w Rzeszy i Austro-Węgrzech, Pomysł ten zaadaptowała też Wielka Brytania, a później Stany Zjednoczone. Tak zmiana czasu rozpowszechniła się niemal na całym świecie. Obecnie zegarki przestawia się choćby w prawie całej Ameryce Północnej, a także we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zniesienia tego obowiązku chce europarlament.

ZOBACZ TEŻ: Banknot wraca do NBP po 9 mies., moneta – po 25 latach! Jak to możliwe?

Europosłowie uważają, że w dzisiejszych czasach zmiana czasu nie przynosi już żadnych oszczędności, a jej koszt dla całej Unii jest ogromny i wynosi 1,7 mld euro! Do tego zmiana czasu ma przyczyniać się do chorób m.in. depresji, bólów migrenowych, zaburzeń trawienia, cukrzycy czy zawałów serca! Do zniesienia obowiązku zmiany czasu jest jednak negatywnie nastawiona Komisja Europejska, która uważa, że nie ma wystarczających dowodów na to, że wprowadzenie wyłącznie czasu zimowego przyniosłoby pozytywne efekty.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: