SuperBiz wiadomości GUS: bezrobocie jest najniższe od lat. W czerwcu znów spadło

GUS: bezrobocie jest najniższe od lat. W czerwcu znów spadło

25.07.2017, godz. 11:46
Rekordowo niskie bezrobocie (8,5 proc.)
foto: SHUTTERSTOCK

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2017 r. wyniosła 7,1 proc. To o 0,3 proc. mniej niż w miesiąc wcześniej. Tym samym pobity został kolejny rekord – wynika z danych GUS.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 1 151,6 tys., czyli o 49,5 tys. mniej niż w maju, kiedy było ich – 1 202,1 tys.

Szacunki GUS różnią się nieco od danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Według informacji resortu stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 7,2 proc., zaś w maju 7,3 proc.
– Według rejestrowanego bezrobocia mamy do czynienia ze stałym spadkiem i to we wszystkich województwach. Najniższy odsetek jest w Wielkopolsce. Mamy miejsca, gdzie rąk do pracy wręcz brakuje i dlatego licznie korzystamy z obecności naszych wschodnich sąsiadów – podkreślała minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Czytaj też: Bezrobocie spada. Jest kolejny rekord

Szefowa resortu zapowiedziała ponadto, że szacowana stopa bezrobocia na przyszły rok wynosi rekordowo niskie 6,4 proc.
To może być trudne do osiągnięcia, ale takie są prognozy makroekonomiczne przyjmowane przy pracy nad budżetem. To jest ważne, bo o ten wskaźnik budowane są przychody nadzorowanych przeze mnie funduszy. Na przykład Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – wskazała podczas poniedziałkowej konferencji Elżbieta Rafalska.

Źródło: GUS, Superbiz.pl, MRPiPS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: