SuperBiz wiadomości Ile zarabia ratownik medyczny?

Ile zarabia ratownik medyczny?

13.10.2016, godz. 12:03
Ratownicy medyczni
foto: SHUTTERSTOCK

Zawód ratownika medycznego nie jest łatwy, na dodatek nie jest też dobrze płatny. I niestety nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja jego przedstawicieli miała się w najbliższym czasie istotnie poprawić. 13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Przyjrzyjmy się z tej okazji wynagrodzeniom ratowników i temu, jak planuje je zmienić Ministerstwo Zdrowia.

Jak wynika z danych portalu wynagrodzenia.pl, średnie miesięczne wynagrodzenie ratownika medycznego wynosi 3 024 zł (brutto). Co druga osoba zatrudniona na tym stanowisku otrzymuje pensję od 2 400 zł do 3 800 zł, natomiast co czwarta zarabia poniżej 2 400 zł. Na zarobki powyżej 3 800 zł może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych ratowników medycznych.
Na wysokość wynagrodzeń osób pełniących tę funkcję wpływa ich wykształcenie, staż pracy, a także wielkość i kapitał firmy, w której pracują oraz region zatrudnienia.

Ratownicy oburzeni propozycją resortu zdrowia
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia zasadnicze pracowników medycznych, jednak ratownicy zyskają na niej w marginalnym stopniu. Do jej projektu krytycznie odniosła się m.in. Polska Rada Ratowników Medycznych.
"Tak nas cenią! Tyle będziemy zarabiać, wg projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia... Z kim MZ konsultowało się? My nie znamy takiej organizacji. Jeśli ktoś zna, prosimy o kontakt" – pisali w lipcowym komunikacie przedstawiciele Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Nowe minimalne zarobki w służbie zdrowia
Ile wyniesie minimalne wynagrodznie ratowników medycznych według projektu resortu zdrowia? Jego wysokość będzie kształtować się od 2 500 zł do 2 800 zł brutto, w zależności m.in. od wykształcenia.

Czytaj też: Podwyżki w służbie zdrowia

Dla porównania lekarze specjaliści mają zarabiać nie mniej niż prawie 5 000 zł brutto, lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji – co najmniej niecałe 4 600 zł, a lekarze bez specjalizacji – ok. 4 100 zł.
Minimalna pensja farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i innych pracowników medycznych z wyższym wykształceniem ma wynieść minimum 4 100 zł lub 2 800 zł, w zależności od tego czy mają specjalizację, czy nie.

Skąd te kwoty?
"Zgodnie z projektem minimalne wynagrodzenie zasadnicze będzie stanowiło iloczyn kwoty bazowej i współczynnika określonego w załączniku do ustawy. W okresie przejściowym – tj. do 31 grudnia 2021 r. – kwota bazowa została ustalona na poziomie 3 900 złotych brutto (co odpowiada wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2015 r. ogłoszonego w komunikacie prezesa GUS z 9 lutego 2016 r.)" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Sprawdź także: Ratownik medyczny ratował ludzkie życie. Teraz sam potrzebuje pomocy

Według projektu, docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego miałaby zostać osiągnięta dopiero po upływie okresu przejściowego, czyli na koniec 2021 r. Począwszy od lipca 2017 r. wynagrodzenia pracowników mają być stopniowo podwyższane – w pierwszym roku co najmniej o 10 proc., natomiast w każdym kolejnym o 20 proc. kwoty staowiącej różnicę między najnoższym, zasadniczym wynagrodzeniem pracownika.
Resort zdrowia planuje przeznaczyc na podwyżki w placówkach medycznych łącznie 6,7 mld zł.

Źródła: wynagrodzenia.pl, Polska Rada Ratowników Medycznych, Ministerstwo Zdrowia, PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: