SuperBiz wiadomości Jak rozliczyć pracę w święta

Jak rozliczyć pracę w święta

23.12.2016, godz. 06:00
Praca w święta
Praca w święta foto: SHUTTERSTOCK

Czas pracy w święta rozlicza się inaczej niż pracę wykonywaną w dnień powszedni. Jeśli w święto musisz pracować lub delegować pracownika do zadań, to zobacz, jak ten dzień pracy się rozlicza.

Nie wszyscy w Boże Narodzenie mają wolne. Wiele osób w te dni musi iść do pracy (np. ochroniarze, pracownicy służb medycznych, kasjerzy na stancjahc kolejowych, kierowcy autobusów, stewardessy, pracownicy stacji benzynowych). W tym roku sprawę komplikuje fakt, że pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w niedzielę. Jak rozliczyć te gwiazdkowe dni pracy?

Zgodnie z przepisami  za pracę w niedzielę należy:

- udzielić dnia wolnego w okresie 6 dni kalendarzowych przed tą niedzielą lub po niej,

- jeżeli nie jest możliwe udzielenia dnia wolnego w wyżej wymienionym terminie, to należy go udzielić do końca okres rozliczeniowego,

- jeśli nie jest możliwy pierwszy lub drugi z podanych powyżej wariantów, to należy się wynagrodzenie z dodatkiem w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Za pracę w święto (które nie przypada w niedzielę- zatem w tym roku 26 grudnia, czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia) należy:

- udzielić pracownikowi dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego,

-  jeżeli jest to niemożliwe, to pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej 100 proc. za każdą godzinę pracy w święto.

Gdy święto przypada w niedzielę (tak jak w tym roku pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia), to pracownikowi należy udzielić dnia wolnego jak za pracę w niedzielę.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: