SuperBiz wiadomości Jeden e-podpis na terenie całej Unii Europejskiej już od 1 lipca

Jeden e-podpis na terenie całej Unii Europejskiej już od 1 lipca

20.06.2016, godz. 13:46
Od 1 lipca na terenie UE będzie obowiązywał jeden e-podpis
Od 1 lipca na terenie UE będzie obowiązywał jeden e-podpis foto: SHUTTERSTOCK

1 lipca wejdą w życie ważne przepisy, które zastąpią polską ustawę o podpisie elektronicznym. Każdy przedsiębiorca będzie mógł posługiwać się jednym e-podpisem wydanym przez certyfikowaną do tego firmę, np. KIR, na terenie wszystkich krajów należących do wspólnoty europejskiej.

Od początku przyszłego miesiąca zaczną obowiązywać przepisy regulujące rynek wewnętrzny transakcji elektronicznych (eIDAS). Państwa członkowskie będą uznawały zaufane podpisy elektroniczne zweryfikowane w dowolnym kraju wspólnoty. Oznacza to, e-podpis uwierzytelniony za pomocą certyfikatu kwalifikowanego albo przy użyciu profilu zaufanego na Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP będzie ważny na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki temu podpisane przez przedsiębiorcę w Polsce dokumenty nie stracą ważności w innych państwach UE.

Przedsiębiorcy podpisujący się zaufaną elektroniczną sygnaturą będą mogli uczestniczyć w aukcjach elektronicznych lub przetargach ogłoszonych w innych krajach należących do wspólnoty bez obaw, że ich udział zostanie zanegowany. Zmiany ułatwią także podpisywanie faktur wystawianych za granicę, umów handlowych, zaciąganie kredytów oraz regulowanie zobowiązań w formie elektronicznej.

Przeczytaj również: Jednolity Plik Kontrolny dla firm już od 1 lipca

Dokumenty z zaufanym e-podpisem bardzo trudno jest podrobić. Już teraz większości centrów certyfikacji udostępnia do pobrania aplikacje, za pomocą których łatwo można sprawdzić autentyczność e-podpisu.

Pliki w wersji elektronicznej z e-podpisem mają również inną zaletę. Posiadają znaczniki czasu, co oznacza, że nie da się podpisać ich ze wsteczną datą. To ważna cecha dla przedsiębiorców, którzy fakturują swoje towary.

Ustawa o podpisie elektronicznym weszła w życia w 2001 roku. E-podpis jest wykorzystywany przez przedsiębiorców i osoby fizyczne nie tylko w komunikacji z urzędami, ale także w kontaktach biznesowych czy medycynie. Od 2006 r. podpis elektroniczny honorują polskie urzędy: ZUS, urząd skarbowy, KRS i Giodo. Przykładowo, Platforma Usług Elektronicznych (PUE) pozwala załatwić drogą internetową większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi. E-podpis weryfikowany przy pomocy ważnego certyfikatu kwalifikowanego można złożyć pod różnego rodzaju dokumentami w wersji elektronicznej – plikami pdf, plikami Word, a nawet obrazami.

Już teraz e-podpis stał się standardem w firmach, które zatrudniają min. 5 pracowników. Takie przedsiębiorstwa muszą składać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej, poświadczone e-podpisem z certyfikatem kwalifikowanym.

Może cię zainteresować: Przedsiębiorco, omiń kolejki. Skorzystaj z e-urzędu

Zmiany obowiązujące od 1 lipca usprawnią także funkcjonowanie służby zdrowia. Szpitale i przychodnie gromadzi dokumentację medyczną w wersji elektronicznej. Dodatkowo od 1 stycznia lekarze mogą wystawiać e-zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Takie zaświadczenie powinno być uwierzytelnione e-podpisem.

Zmiana prawa regulującego e-podpisy jest konsekwencją Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do e-transakcji na rynku wewnętrznym, które 3 kwietnia 2014 r. przyjął Parlament Europejski. Właśnie te regulacje wejdą w życie 1 lipca.

Źródła: praca.wnp.pl, inwestycje.pl, prawo.egospodarka.pl, een.org.pl, mr.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: