SuperBiz wiadomości Jest rekordowa cena za dzieło sztuki! Obraz Matejki znalazł nabywcę

Jest rekordowa cena za dzieło sztuki! Obraz Matejki znalazł nabywcę

09.06.2017, godz. 17:20
Jan Matejko - Zabicie Wapowskiego
foto: materiały promocyjne

„Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” - taki tytuł nosi obraz Jana Matejki, który został sprzedany 8 czerwca na licytacji w Warszawie. Szczęśliwy nabywca zapłacił za XIX-wieczne płótno prawie 3,7 mln zł! To absolutny rekord na polskim rynku dzieł sztuki.

Matejko namalował „Zabicie Wapowskiego” w II połowie XIX w. Dzieło odnosi się jednak do wydarzeń z wieku XVI, kiedy to podczas koronacji Henryka Walezego doszło do awantury między szlachcicami, w której śmierć poniósł kasztelan przemyski Andrzej Wapowski. Na obrazie Matejki widzimy moment, w którym szlachta przynosi zwłoki przed oblicze nowego monarchy, prosząc go o ukaranie mordercy.

ZOBACZ TEŻ: TOP 5 najbardziej zuchwałych kradzieży obrazów w historii!

Dzieło zaginęło przed niemal stu laty. Udało się je odnaleźć w 2012 r. w… Ameryce Południowej. Obraz sprowadzono do Polski i zaoferowano jego kupno któremuś z muzeów, ale najwyraźniej dużego zainteresowania z ich strony nie było, bo płótno trafiło na aukcję. Jego cena wywoławcza wynosiła 2,3 mln zł. Anonimowy nabywca zapłacił za dzieło prawie 3,7 mln zł, czyniąc tym samym „Zabicie Wapowskiego” najdroższym obrazem na polskim rynku sztuki.

Źródło: www.tvn24.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: