SuperBiz wiadomości To koniec Wielkiej Brytanii w UE? 53 proc. obywateli chce Brexitu

To koniec Wielkiej Brytanii w UE? 53 proc. obywateli chce Brexitu

16.06.2016, godz. 14:16
WIELKA BRYTANIA LONDYN
WIELKA BRYTANIA foto: EAST NEWS

Wygląda na to, że w referendum, które ma się odbyć 23 czerwca, Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię! Choć jeszcze niedawno taki scenariusz wydawał się absurdalny, według najnowszego sondażu Ipsos MORI aż 53 proc. Brytyjczyków jest za opuszczeniem wspólnoty przez ich kraj. Mają oni 6 punktów procentowych przewagi na zwolennikami pozostania wyspiarskiego kraju w Unii.

Referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej premier David Cameron zapowiedział już w styczniu 2013 r. Od tego czasu w żadnym sondażu przeprowadzonym przez uznany ośrodek badawczy Ipsos MORI zwolennicy tzw. Brexitu nie mieli przewagi nad tymi, którzy wciąż widzą Wielką Brytanię w UE. W najnowszym sondażu przygotowanym dla gazety „Evening Standard” aż 53 proc. ankietowanych opowiedziało się za wystąpieniem ich kraju z Unii. Za pozostaniem jest zaś 47 proc. badanych.

ZOBACZ TEŻ: Co oznacza Brexit dla Polaków?

Sondaż przeprowadzono w dniach 11-14 czerwca metodą wywiadów telefonicznych na reprezentatywnej grupie 1257 osób dorosłych. Wśród tych, którzy chcą, by Wielka Brytania znalazła się poza wspólnotą głównym powodem takiej decyzji jest strach przed napływem imigrantów. Dla głosujących kwestia ta jest ważniejsza niż zagadnienia gospodarcze związane z Brexitem.

Źródło: standard.co.uk

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: