SuperBiz wiadomości Korzystasz z funduszy UE? Będziesz mieć rzecznika w każdym urzędzie!

Korzystasz z funduszy UE? Będziesz mieć rzecznika w każdym urzędzie!

18.08.2016, godz. 13:13
Flaga UE, Unia Europejska
foto: SHUTTERSTOCK

Rzecznik beneficjenta funduszy unijnych – tak ma nazywać się instytucja, która powstanie z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju. Rzecznik ma być dostępny w każdym urzędzie zajmującym się przyznawaniem unijnych funduszy i będzie reprezentował interesy tych, którzy chcą z nich skorzystać. Jego opinie będą musiały być brane pod uwagę przez urzędników.

Ktoś ma problemy z załatwieniem jakiejś sprawy związanej z przyznaniem funduszy unijnych i staje twarzą w twarz z tzw. urzędniczym betonem. Takie sytuacje mają odejść w niepamięć dzięki pomysłowi Ministerstwa Rozwoju, które chce, by osoby korzystające w unijnych funduszy mogły poprosić o interwencję swojego rzecznika. Instytucja taka już istnieje w ramach Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ale już niedługo biuro rzecznika ma być otwarte dosłownie w każdej instytucji, która ma wpływ na przyznawanie wsparcia z UE. Obecnie jednostek wdrażających unijne środki jest około stu.

ZOBACZ TEŻ: Raport: kredyty we frankach niezgodne z prawem

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, instytucja rzecznika nie będzie składała się z zespołu urzędników, a jednej osoby w każdym urzędzie, która będzie mogła wpływać na przyznanie funduszy przyszłemu beneficjentowi. - Tu chodzi o rozstrzyganie pewnych problemów, które nie zawsze mogą być właściwie widziane przez instytucje, przez urzędników, którzy zarządzają (funduszami). Chodzi o pokazanie tego z innej strony, również wychwytywanie pewnych trendów – tłumaczy Jerzy Kwieciński, wiceszef ministerstwa, cytowany przez pulshr.pl. Kiedy instytucja rzecznika zacznie funkcjonować? Według planów ministerstwa ma to być jeszcze w tym roku. Wszystko to w ramach zmienianej właśnie ustawy wdrożeniowej dotyczącej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Źródła: pulshr.pl, onet.pl, polskieradio.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: