SuperBiz wiadomości Mieszkanie+: kasy mieszkaniowe pomogą zdobyć własne "M"?

Mieszkanie+: kasy mieszkaniowe pomogą zdobyć własne "M"?

20.05.2016, godz. 16:46
pieniądze, monety, centówki,
foto: Dreamstime

Wprowadzenie kas mieszkaniowych to jedno z rozwiązań przygotowywanych przez rząd, które mają ułatwić Polakom kupno własnego mieszkania. Projekt przepisów wprowadzających to rozwiązanie ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Kasy oszczędnościowe mają zachęcić Polaków do regularnego oszczędzania na mieszkanie. Podbny mechanizm funkcjonował już w Polsce, jednak rząd w obawie przed zbyt dużymi obciążeniami dla budżetu państwa wycofał sie z niego.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które przygotowuje nowe przepis dotyczące kas mieszkaniowych tłumaczy, że nie mechanizm funkcjonowania kas nie będzie tożsamy w tym, który funkcjonował już w Polsce.

Zobacz: Kraków: Kościół kupi od miasta działkę wartą 3,4 mln zł za 68 tys. zł!

Na czym ma w takim razie polegać? Przede wszystkim ta forma pomocy ma być przeznaczona dla obywateli o średnich i niższych dochodach. Osoby, które będą systematycznie oszczędzać w kasach, najprawdopodobniej będą mogły liczyć na dopałaty od państwa.

W ministerstwie infrastruktury trwają w tej chwili prace nad założeniami do projektu ustawy wprowadzającej kasy. Potem mają być one konsultowane, a przygotwanie projektu ustawy na pdostawie tych założeń jest planowane jeszcze na ten rok.

Czytaj również: Skończy się „Mieszkanie dla Młodych”, będzie „Mieszkanie+”?

Kasy mieszkaniowe mają być częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, tzw. programu Mieszkanie Plus. Oprócz kas mają się w nim znaleźć równiez rozwiązania dotyczące dotyczące budowy tanich mieszkań na wynajem czy spółdzielni mieszkaniowych. 

Według zapowiedzi rządu szczegóły programu mają być znane na przełomie maja i czerwca.

Źródło: tvn24bis.pl


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: