SuperBiz wiadomości Morawiecki o emeryturach: Obniżony wiek i dłuższy staż pracy

Morawiecki o emeryturach: Obniżony wiek i dłuższy staż pracy

09.06.2016, godz. 15:21
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki foto: EAST NEWS

Beata Szydło w expose obiecała w ciągu pierwszych stu dni obniżyć wiek emerytalny. Do tego jeszcze daleka droga, a wicepremier Mateusz Morawiecki potwierdza chęć dążenia do reformy, ale dodaje również, że rząd będzie chciał wprowadzić "bodźce, by ludzie chcieli jak najdłużej pracować".

"Po drugie, obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - tak w listopadzie mówiła podczas sejmowego expose Beata Szydło. Prezydencki projekt ustawy przywracający poprzedni wiek emerytalny (kobiety 60, mężczyźni 65 lat) ugrzązł w Sejmie.

Sprawdź koniecznie: Kukiz chce zrównania kwoty wolnej od podatku posłów i obywateli. PO, .N i PSL przeciwko [INFOGRAFIKA]

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapewnił, że "to bardzo twarde zobowiązanie przedwyborcze". - Dlatego będziemy obniżać wiek emerytalny - dodał.

Okazuje się, że reforma emerytalna nie oznacza, że w przyszłości Polacy będą krócej pracować. Morawiecki wyjaśnia, że rząd chce "wprowadzić takie bodźce, by ludzie chcieli jak najdłużej pracować. Dobrowolnie".

- Praca rok, dwa lub trzy lata po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie się po prostu opłacać. Czyli pozostawimy ludziom wolny wybór, ale jednocześnie damy silną motywację, by pracowali dłużej - zdradza Morawiecki. Jaką? Tego polityk PiS nie precyzuje.

Czy taka podnoszona dodatkowo emerytura nie oznacza zmiany systemu emerytalnego, w którym dziś wysokość świadczeń zależy od wartości składek odprowadzanych przez lata pracy? - pytał dziennikarz "Rz".

- Nie bałbym się wprowadzenia do niego kolejnych zmian. Jeżeli to tylko przysłuży się ludziom - stwierdził wicepremier. Zdaniem Morawieckiego jeżeli ktoś pracował ciężko fizycznie 42 lata od 18 roku życia, to możliwość emerytury w 60. lub 65. roku życia zwyczajnie mu się należy.

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: