SuperBiz wiadomości Na decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego jeszcze poczekamy

Na decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego jeszcze poczekamy

12.07.2016, godz. 10:53
Niższy wiek emerytalny? Tak, ale najwcześniej w 2018 roku.
foto: SHUTTERSTOCK

Podczas dzisiejszego (12 lipca br.) posiedzenia Rady Ministrów rząd miał przyjąć opinię na temat prezydenckiego projektu ustawy przywracającego wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Punkt ten spadł jednak z porządku obrad.

Prace nad projektem prezydenta obniżającym wiek emerytalny do poziomu sprzed reformy z 2013 r. prowadzone są od listopada ubiegłego roku. W ubiegłym tygodniu pozytywne stanowisko na ten tema miał przyjąć Komitet Stały Rady Ministrów. Dziś na ten temat miał wypowiedzieć się cały rząd. Gdyby tak się stało i opinia mogłaby być pozytywna, prace nad projektem mogłyby przyspieszyć.

Zobacz także: Co trzeci mieszkaniec Polski seniorem. Sprawdź, co czeka nas w przyszłości

W samym rządzie nie ma jednak zgody co do rozwiązań zawartych w projekcie. Sprzeciwia się mu ministerstwo finansów. Resort proponuje powiązanie wieku emerytalnego ze stażem pracy (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn). W propozycji prezydenta takiego rozwiązania nie ma.

Podczas dzisiejszego posiedzenia rządu ministrowie mają debatować na temat obywatelskiego projektu ustawy o emeryturacj funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby więziennej oraz ich rodzin.

MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: