SuperBiz wiadomości Na rozwój wydamy 2 BILIONY zł! Strategia Morawieckiego przyjęta przez rząd

Na rozwój wydamy 2 BILIONY zł! Strategia Morawieckiego przyjęta przez rząd

14.02.2017, godz. 13:59
Mateusz Morawiecki
foto: EAST NEWS

Rada Ministrów przyjęła dziś (14 lutego) Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 r. z perspektywą na kolejne 10 lat. Rząd miał się nią zająć już w styczniu, ale strategia wymagała naniesienia poprawek. Najciekawszym jej założeniem jest wydanie przez nasz kraj aż 2 bilionów zł na inwestycje rozwojowe.

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwana dla uproszczenia Strategią Morawieckiego, jest bardzo obszernym dokumentem liczącym 316 stron. Jej założenia są bardzo ambitne. Przede wszystkim dochód na jednego mieszkańca Polski ma wzrosnąć do 80 proc. średniej unijnej z 69 proc., które notowano w 2015 r. Ponadto do 2020 r. stopa zatrudnienia w grupie wiekowej 20-64 lata wzrośnie do 71 proc. wobec niecałych 68 proc. sprzed dwóch lat. Z kolei na inwestycje rozwojowe Polska ma wydać ponad 2 biliony zł – ta ogromna kwota ma pochodzić zarówno ze środków publicznych (krajowych i zagranicznych) oraz prywatnych. Sektor publiczny do 2020 r. ma wydać 1,5 bln zł, a sektor prywatny – 600 mln zł.

ZOBACZ TEŻ: Rząd przyjął plan Morawieckiego. 5 filarów rozwoju Polski

- Bardzo się cieszę, że dobrnęliśmy do momentu, w którym 316 stron Strategii zostało przyjęte po konsultacjach, w porozumieniu ze wszystkimi resortami. Nasi poprzednicy sprzedawali „srebra rodowe”, dokonywali prywatyzacji, a my działamy na zasadzie greenfield - wchodzi kapitał, ale nie wyprzedajemy naszego majątku narodowego. Co ważne, staramy się promować mniejsze ośrodki, przechodzimy w kierunku zrównoważonego rozwoju. Suwałki, Sławno, Jawor, Wałbrzych, Lublin, Białystok, Olsztyn – są to ośrodki, które do tej pory nie były hołubione – zachwalał wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki.

Co jeszcze zakłada jego Strategia dla Polski? „Lista projektów (rozwojowych – red.) liczy obecnie ok. 180 przedsięwzięć, zarówno z zakresu rozwiązań legislacyjnych, jak i konkretnych inwestycji. Ma ona otwarty charakter i może być modyfikowana. Wiele z nich jest już w trakcie realizacji, ich wdrażanie odbywało się równolegle do procesu formalnej akceptacji Strategii” - czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Rozwoju.

„W Strategii zaplanowanych zostało szereg projektów (tzw. flagowych), w efekcie których powstaną produkty lub usługi istotne dla dalszego rozwoju gospodarki. Na przykład w ramach programu Elektromobilność zakłada się produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym oraz rozwój infrastruktury niezbędnej dla tego typu pojazdów, co m.in. pozwoli na rozwój ekologicznego transportu publicznego w polskich miastach (projekty: E-bus i Samochód elektryczny)” - dodaje resort.

ZOBACZ TEŻ: Prawo przedsiębiorców - kiedy wejdzie w życie?

Według założeń Strategii Morawieckiego powstać ma także Narodowy Instytut Technologiczny – instytucja prowadząca badania, której głównym celem będzie transfer wiedzy do gospodarki. „Projekty strategiczne dotyczą także sfery społecznej. Jednym z nich jest projekt Polityka rodzinna i opieka nad dziećmi, mający na celu wspieranie rodzin z dziećmi” - podkreśla Ministerstwo. Zaznacza również, że zrealizowane mają zostać takie wskaźniki jak wzrost inwestycji do poziomu 25 proc. PKB, wzrost udziału nakładów na badania i rozwój do poziomu 1,7 proc. PKB, średnioroczne tempo wzrostu wartości eksportu towarów 7,2 proc. czy udział eksportu wyrobów wysokiej techniki w eksporcie ogółem 10 proc.

Źródła: businessinsider.com.pl, tvp.info, komunikat prasowy Ministerstwa Rozwoju

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: