SuperBiz wiadomości Nabici na polisolokaty otrzymają pomoc. UOKiK porozumiał się z ubezpieczycielami

Nabici na polisolokaty otrzymają pomoc. UOKiK porozumiał się z ubezpieczycielami

21.12.2016, godz. 16:17
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Polacy, którzy padli ofiarą tzw. polisolokat (połączenie lokaty bankowej z ubezpieczeniem - red.), z niecierpliwością oczekują nam pomoc jak frankowicze. W środę prezes UOKiK podpisał porozumienie z branżą ubezpieczeniową, dzięki któremu poszkodowani będą mogli na lepszych warunkach wycofywać się z umów.

Porozumienie UOKiK i ubezpieczyli dotyczy tych, którzy zawarli umowy przed 2014 r. i jeszcze ich nie rozwiązali oraz seniorów, którzy tę umowę zawarli po 1 stycznia 2008 r. i rozwiązali po 65. roku życia - podaje Money.pl.

Zobacz również: Proboszcz oddaje skarbówce 640 zł, zwykły śmiertelnik – 2,2 tys. zł!

16 ubezpieczycieli obniży opłaty likwidacyjne dla konkretnych produktów inwestycyjnych. Każda z firm ma udostępnić szczegółowe dane na temat obniżek na swoich stronach internetowych i ma obowiązek poinformowania swoich klientów o treści porozumienia. Wysokość opłat ma zależeć od czasu trwania umowy - im dłużej obowiązuje, tym niższa ma być opłata.

Według Rzecznika Finansowego zawarto aż 5 mln takich umów. Łącznie Polacy mieli zainwestować w lokaty bankowe z ubezpieczeniem aż 50 mld złotych. Umowy zawierano na okres od kilku do kilkunastu lat. Jednak zamiast spodziewanych zysków, zaczęły one przynosić straty. To jednak był dopiero początek koszmaru ubezpieczonych.

Okazało się, że aby wycofać się z umowy, trzeba było ponieść opłatę likwidacyjnej, która sięgała nawet 100 procent zgromadzonych środków. W styczniu 2014 r. UOKiK nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości 6,7 mln zł. Ale nie tylko Getin zarabiał na polisolokatach (lub polisach z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym). Pod koniec 2014 r. Urząd ukarał cztery kolejne firmy: Aegon TU na Życie, Idea Bank, Open Finance i Raiffeisen Bank Polska. Na łączną kwotę ponad 50 mln zł - podał Money.pl.

 

Źródło: Money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: