SuperBiz wiadomości Nie masz pracy? Zgłoś się po pomoc

Nie masz pracy? Zgłoś się po pomoc

28.10.2016, godz. 00:00
FUNDUSZE UE - WNIOSKUJEMY O UNIJNĄ DOTACJĘ
foto: SHUTTERSTOCK

Jeśli skończyłeś 30 lat i masz kłopot ze znalezieniem pracy, możesz uzyskać pomoc finansowaną z Funduszy Europejskich. W zależności od twoich możliwości i predyspozycji może to być pomoc w znalezieniu pracy lub otworzeniu własnej firmy.

Nie musisz pisać wniosku, wystarczy jeśli zgłosisz się do organizatora projektu. Mogą to być m.in. urzędy pracy, fundacje, stowarzyszenia, firmy szkoleniowe i inne. Oferowana przez te podmioty bezpłatna pomoc będzie zaprojektowana indywidualnie do twoich potrzeb.
-

TU WARTO PROSIĆ O POMOC

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, informacji bezpłatnie udzielą ci konsultanci z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę Punktów i ich adresy znajdziesz na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

 

JAK WYGLĄDA POMOC

Na początku, obowiązkowo, doświadczony doradca przeprowadzi analizę twoich predyspozycji, zastanowi się jakie są twoje kompetencje, jakie umiejętności należy rozwinąć oraz opracuje indywidualny plan rozwoju. W ramach tego planu możesz zdobyć nowy, atrakcyjny zawód, uzupełnić swoje kwalifikacje dzięki szkoleniom, certyfikowanym kursom czy studiom podyplomowym. Możesz też zdobyć doświadczenie zawodowe w trakcie płatnego, minimum trzymiesięcznego stażu lub odpłatnych praktyk. W niektórych projektach jest też przewidziana pomoc pośrednika pracy, osoby, która po prostu znajdzie dla ciebie satysfakcjonującą posadę. Wiele projektów przewiduje pomoc w założeniu własnej firmy – możesz liczyć na dotację, szkolenia pomocne w założeniu i prowadzeniu firmy oraz pokrycie rocznych kosztów ubezpieczeń społecznych. Pomoc tego typu jest finansowana z funduszy unijnych z tzw. programów regionalnych. Ma je każde województwo. Dlatego oferta i wymogi, jakie musisz spełnić, różnią się w zależności od regionu. Jednak większość z nich pierwszeństwo w przyznaniu dotacji przyznaje:

- kobietom,
-osobom z niepełnosprawnością,
- osobom pozostającym bez pracy od ponad 12 miesięcy,
- osobom powyżej 50. roku życia,
- osobom z maksymalnie ponadgimnazjalnym wykształceniem, czyli o niskich kwalifikacjach.

MOŻESZ LICZYĆ NA UŁATWIENIA

Jeśli obawiasz się, że nie dasz sobie rady z udziałem w projekcie z powodu niepełnosprawności, sprawdź na stronie internetowej www.power.gov.pl/dostepnosc, jakie ułatwienia ci przysługują. Przewidziano m.in. pomoc wykwalifikowanego asystenta. Jeśli nie możesz znaleźć zatrudnienia w swoim miejscu zamieszkania, możesz liczyć na pokrycie kosztów dojazdu lub kosztów wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu, w którym zaczniesz pracę. Jeśli problemem jest opieka nad dzieckiem do lat 7, zwróć się o zwrot kosztów opieki nad nim na czas uczestnictwa w projekcie.

JAK TO DZIAŁA

Na chętnych do założenia własnej działalności np. z województwa dolnośląskiego (powiaty: lwówecki, złotoryjski, jaworski, jeleniogórski ziemski, lubański i legnicki ziemski) czeka projekt „Mój pomysł na samozatrudnienie". 28 osób, które przedstawią ciekawy pomysł na biznes, otrzymają wsparcie szkoleniowo-doradcze przygotowujące do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. – 23 osoby, które po tych szkoleniach napiszą najlepszy biznesplan, otrzymają bezzwrotne dotacje. Wysokość dotacji będzie różna, w zależności od potrzeb i charakteru przyszłej firmy, najwięcej 23 tysiące złotych – mówi Magdalena Binkowska-Janczyk, prezes firmy Eurodoradztwo, organizatora projektu. – Firmy będą potem przez nas kontrolowane i wspierane przez kolejnych 12 miesięcy – dodaje. Projekt potrwa do 2018 r. Projektów tego typu jest wiele w Polsce. Np. na tym samym Dolnym Śląsku Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej obejmuje pomocą osoby zwolnione z pracy w miejscowych firmach. Wsparcie uzyska tu nawet 520 osób. W województwie lubelskim i lubuskim Powiatowe Urzędy Pracy mają podobną ofertę dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne.

TU ZNAJDZIESZ PROJEKT

By znaleźć listę tego typu projektów unijnych, wejdź na stronę: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Kliknij w ikonę „Znajdź dofinansowanie" i wejdź do wyszukiwarki dotacji. Następnie wybierz ikonę „Osoba fizyczna". Teraz w szarym oknie z lewej strony, zaznaczasz swój wiek (osoby od 30 lat). Następnie wybierasz województwo i szukasz odpowiedniego projektu. Znajdziesz tu jego założenia i kontakt do organizatora, z którym się musisz skontaktować. Jeśli teraz nie znajdziesz na tej stronie interesującego dla ciebie projektu, sprawdź jeszcze raz za jakiś czas. Takie projekty są prowadzone w różnych miejscach Polski w różnym czasie.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PISANIA BIZNESPLANU

Przygotowując się do napisania biznesplanu, odpowiedz sobie na szereg pytań. Oto niektóre z nich:

Jaki jest cel twojej działalności gospodarczej?

Zastanów się, dlaczego chcesz otworzyć własną firmę i co chcesz osiągnąć. Co cię do niej zainspirowało? Jaki czas dajesz sobie na osiągnięcie założonych celów? Czy widzisz jakieś problemy i ograniczenia, czy mogą się one pojawić w przyszłości? Jak sobie z nimi poradzisz?

Opisz swoją działalność

Czy twoja firma będzie miała jeden profil działalności (czyli to, czym się zajmuje), czy też w zależności od sytuacji rynkowej będziesz go rozszerzać? Jeśli popyt na twoje usługi będzie sezonowy, to jak poradzisz sobie z okresami spadku obrotów? Uzasadnij swój wybór – przy pisaniu biznesplanu potrzebne są dane liczbowe, statystyczne, analizy, opracowania, artykuły z podaniem ich źródła. Sprawdź, jakich masz konkurentów i zastanów się, w czym będziesz od nich lepszy (wygrasz z nimi niższą ceną, masz więcej środków na promocję itp.).

Kim będzie twój klient?

Do kogo adresujesz swoją działalność? Jak zamierzasz dotrzeć do klientów i jak ich utrzymasz?

Gdzie zarejestrujesz firmę?

Czy masz już lokal? Jakie są plusy i minusy wybranej lokalizacji? Czy klienci będą mogli do ciebie dojechać?

Jak zamierzasz zarządzać firmą?

Czy planujesz zatrudnienie pracowników? Jakie wyznaczysz im zadania? Jaką umowę z nimi podpiszesz i ile im zapłacisz? Z kim będziesz współpracować – chodzi o dostawców surowców, materiałów, towarów, usług, podwykonawców itp.

Czego ci brakuje i jak zamierzasz to zdobyć?

Na przykład jeśli nie masz lokalu, to jak go zdobędziesz i wyremontujesz? Jak sfinansujesz przygotowania do otwarcia firmy?

Jak się będziesz promować?

Czy zamierzasz kopiować działania konkurencji, czy masz jakiś własny pomysł na to, by zaistnieć na rynku?

 JEŚLI SZUKASZ WSPARCIA NA URUCHOMIENIE WŁASNEJ FIRMY, MOŻESZ ZGŁOSIĆ SIĘ DO PROJEKTU

MARTA PIĘTKA, specjalista ds. Funduszy Europejskich

Blisko 60 proc. ankietowanych uważa, że otrzymanie wsparcia finansowego na założenie własnej firmy wymaga złożenia wniosku o dofinansowanie. To mit, który utrwalił się w społeczeństwie na tyle silnie, że niejednokrotnie może zniechęcić wiele osób do sięgania po unijne wsparcie. Prawdą jest natomiast, że aby otrzymać przelew środków eksperci muszą pozytywnie ocenić nasz biznesplan, czyli uszczegółowiony opis tego, na czym zamierzamy zarabiać. Zanim jednak ten dokument powstanie, wystarczy zgłosić się do projektu unijnego prowadzonego przez różne podmioty, takie jak powiatowe urzędy pracy, instytucje szkoleniowe, czy też organizacje pozarządowe działające na rzecz zatrudnienia w twoim powiecie/województwie. Dzięki czemu można otrzymać dodatkową pomoc ekspertów, dodatkowe szkolenia, które przygotują do roli przyszłego przedsiębiorcy, który taki biznesplan stworzy.

 

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: