SuperBiz wiadomości Nieświadomie kupowali paliwo u oszusta, teraz to oni muszą płacić kary

Nieświadomie kupowali paliwo u oszusta, teraz to oni muszą płacić kary

21.09.2015, godz. 14:57
Paliwo, tankowanie, stacja benzynowa
foto: SHUTTERSTOCK

Odpowiedzialność powinna ponosić osoba, która łamie prawo - wydaje się to jasne. Wychodzi jednak na to, że nie do końca. Przedsiębiorcy i rolnicy z województwa warmińsko-mazurskiego muszą płacić ogromne kary za to, że nieświadomie kupowali paliwo u oszusta podatkowego, który nie odprowadzał podatku paliwowego i akcyzy. Urzędnicy tłumaczą, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Przedsiębiorcy i rolnicy z okolic Iławy i Nowego Miasta Lubawskiego protestują przeciwko decyzji urzędników, którzy nałożyli na nich kary za kupowanie paliwa od oszusta. Mimo że to on nie odprowadzał podatków, kary ponoszą jego klienci.

ZOBACZ TEŻ: Szok! Dzicy lokatorzy dostaną 125 tys. zł za opuszczenie kamienicy

Jeden z pokrzywdzonych musi zapłacić aż 1,5 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Ukarani przez skarbówkę są oburzeni – dziwią się, że przez kilka lat urzędnicy nie kwestionowali legalności działań oszusta i nie rozumieją, dlaczego teraz muszą płacić – w końcu zakupu paliwa dokonywali w dobrej wierze.

Czy uda się pomóc?

Urząd Kontroli Skarbowej odpowiada, że to do przedsiębiorców należy uważne sprawdzenie kontrahenta. Urzędnicy uważają, że nie wystarczy, jeśli sprzedawca paliwa wystawia nam fakturę – kupujący powinien też poprosić o certyfikaty jakości oraz inne dokumenty. Pokrzywdzeni zwrócili się o pomoc do poseł Lidii Staroń, która zasiada w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

ZOBACZ TEŻ: Rosyjski zakaz pracy dla kobiet. Nie mogą wykonywać aż 456 zawodów!

Oskarżają ją, że obiecała im pomóc, tymczasem nic w całej sprawie nie zrobiła. Staroń broni się, że rolnicy i przedsiębiorcy nawet nie wiedzą, co udało jej się zdziałać w ich sprawie, bo się tym nie interesowali. Pokrzywdzeni zapowiadają dalsze protesty, nad pomocą im zastanawiają się władze Nowego Miasta Lubawskiego. Rozwiązania problemu na razie jednak nie widać.

Źródło: regionalna.tvp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: