SuperBiz wiadomości Oszuści próbują wyłudzić 900 tys. zł dziennie na skradzione dokumenty!

Oszuści próbują wyłudzić 900 tys. zł dziennie na skradzione dokumenty!

29.07.2016, godz. 13:53
Dowód osobisty
Dowód osobisty foto: BIP

Kradzież lub zagubienie dokumentów wiąże się nie tylko z chodzeniem po urzędach, aby wyrobić sobie nowe papiery. To także ogromne zagrożenie ze strony oszustów, którzy starają się wyłudzić na skradzione dowody osobiste ogromne pożyczki czy dokonywać innych przestępstw. Szacuje się, że tylko w ciągu trzech ostatnich miesięcy złodzieje, posługując się zdobytymi dokumentami tożsamości, próbowali wyłudzić 900 tys. zł dziennie!

81,8 mln zł – na tę astronomiczną kwotę są szacowane próby wyłudzeń, których dokonali przestępcy w Polsce tylko w ciągu trzech ostatnich miesięcy! Aż półtora tysiąca przypadków dotyczyło próby wyłudzenia w oparciu o nielegalnie pozyskane dokumenty. Dane te ujawnili administratorzy Systemu Dokumenty Zastrzeżone, w którym uczestniczą niemal wszystkie banki i wiele innych instytucji (pełna lista jest objęta tajemnicą). Do systemu trafiają dane z zastrzeżonych dokumentów po ich kradzieży lub zagubieniu przez posiadacza. Trzynaście z tysiąca pięciuset wspomnianych przypadków dotyczyło prób wyłudzeń kredytów na ogromne kwoty przekraczające milion zł. Rekordzistą okazał się oszust z województwa wielkopolskiego, który próbował przywłaszczyć sobie na fałszywe dane aż 5,5 mln zł!

ZOBACZ TEŻ: Na ŚDM ustalili własny kurs euro! Jest niekorzystny dla pielgrzymów [AKTUALIZACJA]

Obecnie w bazie zastrzeżonych papierów znajduje się aż 1,6 mln dokumentów tożsamości. - Liczba zgłoszeń o skradzionych lub zagubionych dokumentach utrzymuje się u nas na bardzo wysokim poziomie i wynosi ok. 35 tys. dokumentów co kwartał – mówi dla Agencji Informacyjnej Polska Press Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich. Pietraszkiewicz dodaje, że coraz częstszy staje się też proceder wynajmowania mieszkań w oparciu o nielegalnie pozyskany dokument, tylko po to, by… ukraść z nich wyposażenie. Dlatego też pamiętajcie – kiedy przytrafi się wam kradzież albo zagubienie dokumentów, natychmiast zastrzeżcie je w banku, nawet jeśli nie posiadacie i nigdy nie posiadaliście konta! Zgłoszenia można dokonać w dowolnej placówce bankowej, informacja o zastrzeżeniu dokumentu za pośrednictwem Systemu Dokumenty Zastrzeżone i tak trafi do wszelkich uczestniczących w nim instytucji.

Źródło: dzienniklodzki.pl, dokumentyzastrzezone.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: