SuperBiz wiadomości Płaca minimalna wzrośnie aż do 2 tys. zł już za rok?

Płaca minimalna wzrośnie aż do 2 tys. zł już za rok?

20.05.2016, godz. 09:56
Pieniądze monety złotówki
foto: Super Express

Płaca minimalna od tego roku wynosi 1850 zł brutto. Teraz trzy centrale związkowe uczestniczące w Radzie Dialogu Społecznego uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie wskaźników wzrostu wynagrodzeń. Ich zdaniem od przyszłego roku płaca minalna powinna podskoczyć do 1970,25 zł.

We wspólnym stanowisku organizacji związkowych, podpisanych rzez przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę, szefa OPZZ Jana Guza i szefową FZZ Dorotę Gardias zapisano, że wzrost wynagrodzeń gospodarce narodowej w 2017 r. ma wynieść nie mniej niż 5,7 proc.

Zobacz koniecznie: PiS szykuje kolejną podwyżkę rachunków za prąd

Proponowany wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2017 r. to co najmniej 10,9 proc. - porozumiały się związki. Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, ma wynieść nie mniej, niż 6,5 proc. - postulują - czyli do 1970,25 gr przy 1850 zł obecnie.

Związki chcą też, by w 2017 r. wskaźnik wzrostu emerytur i rent wyniósł nie mniej niż średnioroczny wskaźnik wzrostu cen i usług w 2016 r. zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r.

We wspólnym stanowisku Związki zastrzegły weryfikację tych propozycji w razie zmiany przez rząd wskaźników do opracowania budżetu na 2017 r.

Wskazują też na potrzebę systemowego zagwarantowania zwiększenia minimalnych świadczeń emerytalnych i rentowych, by siła nabywcza odzwierciedlała wzrost krajowej gospodarki.

Jak uzasadniła, propozycja wysokiego - przynajmniej 10,9 proc. - wzrostu pensji w budżetówce wynika z tego, że nie były one od długiego czasu podnoszone. Podniesienie wynagrodzeń oprawi też sytuację gospodarczą, bo zwiększy popyt wewnętrzny - przekonują związkowcy.

Stanowisko w czwartek przekazano do resortu rodziny i pracy.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: