SuperBiz wiadomości Podatek od lenistwa. Zapłacić go musi 50 tys. osób

Podatek od lenistwa. Zapłacić go musi 50 tys. osób

21.11.2016, godz. 14:12
Bezrobocie
foto: SHUTTERSTOCK

Białorusini do 15 listopada mieli czas, aby opłacić podatek od bezrobocia. Płacą go osoby, który w 2015 r. pracowały mniej niż 6 miesięcy. Jego równowartość wynosi w przeliczeniu na złotówki ok. 800 zł, czyli ponad połowę średniej pensji na Białorusi.

Wezwania do zapłaty otrzymało w tym roku ok. 50 tys. osób. W latach 2013-14, gdy aktywnie dyskutowano nad wprowadzeniem tego podatku, władze niejednokrotnie podkreślały, że w kraju jest prawie pół miliona darmozjadów – pisze portal "Biełorusskije Nowosti". Z jego ustaleń wynika, że dokładnych danych na ten temat nie ma, a władze opierają się na szacunkach różnych instytucji.

Sprawdź koniecznie: Jarosław Gowin: Nie da się na raz obniżać wieku emerytalnego, dać 500 Plus i podnosić kwotę wolną od podatku

Specjalny podatek to inicjatywa prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który obejmuje wszystkie osoby w wieku produkcyjnym, które nie przepracują przynajmniej 183 dni w roku. Danina jest wpłacana jednorazowo, w równowartości ok. 800 złotych. Średnia pensja na Białorusi to mniej więcej dwa razy tyle (we wrześniu 2016 r. wynosiła 376 dolarów).

Z płacenia podatku zwolnione są m.in. osoby zarejestrowane jako bezrobotne.

 

 

Źródło: Onet.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: