SuperBiz wiadomości Podatek od marketów. Dziś poznamy szczegóły projektu ustawy

Podatek od marketów. Dziś poznamy szczegóły projektu ustawy

25.01.2016, godz. 12:47
Paweł Szałamacha
Paweł Szałamacha foto: EAST NEWS

Jednolita stawka 2 proc. i kwota wolna od podatku 12 milionów złotych rocznych obrotów w projekcie podatku od marketów? Początkowo miał on dotyczyć sklepów powyżej 250 m2, a następnie być naliczany od wysokości obrotów sklepów. W godzinach popołudniowych szczegóły projektu, po konsultacjach z przedsiębiorcami, przedstawi minister finansów Paweł Szałamacha.

- W podatku od sklepów stawka będzie jednolita - powiedział w TV Trwam wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że poza jednolitą stawka, będzie też pewien rodzaj ułatwienia. Podobne informacje podaje dziś "Nasz Dziennik". Dzięki temu autorzy nowych przepisów uniknęliby zarzutów o niekonstytucyjność. Z tego samego powodu nie powinien mieć kłopotów z zaakceptowaniem przez Brukselę.

Zobacz również: Minister potwierdza: e-sklepy zapłacą nowy podatek

Według nieoficjalnych źródeł "Naszego Dziennika" kwota wolna od podatku ma sięgać 12 mln zł rocznych obrotów. To oznaczałoby, że mniejsze i średnie sklepy byłyby zwolnione z obowiązku zapłaty nowej daniny.

Szczegóły projektu zaprezentuje dziś szef resortu finansów. Wejście w życie podatku planowane jest na 1 kwietnia tego roku - choć początkowo planowano już od 1 marca. Będą nim objęte nie tylko stacjonarne sklepy, ale również sprzedawcy działający w internecie. Już wcześniej zapowiedział to przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - Nie ma rozróżnienia w polskim prawie na sklep i sklep internetowy - przekonywał.

Zgodnie z zapisami w projekcie budżetu na ten rok, do grudnia podatek od marketów ma zasilić skarb państwa kwotą ok. 2 mld złotych.

 

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: