SuperBiz wiadomości Polacy chcą pracować w kraju. Jest zaskakujący raport o emigracji

Polacy chcą pracować w kraju. Jest zaskakujący raport o emigracji

21.11.2016, godz. 12:37
podróżnik emigracja podróż pociąg walizka
foto: EAST NEWS

Tylko 12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków chce wyemigrować z Polski za pracą – wskazuje w swoim najnowszym raporcie „Migracje zarobkowe Polaków” Work Service. Agencja pracy podkreśla, że to najniższy wynik odnotowany wśród wszystkich pięciu edycji dokumentu.

Podobne badanie Work Service przeprowadziła w pierwszej połowie br. Wtedy za chlebem chciało wyjechać z Polski 21 proc. badanych. Co ciekawe, ci, którzy wciąż planują jednak poszukiwać pracy za granicą, jako cel podróży wskazują Stany Zjednoczone. I to na tyle często, że ów kraj po raz pierwszy w historii raportu znalazł się na podium. Niemcy i Wielka Brytania, choć wciąż popularne i zajmujące dwa pierwsze miejsca, tracą już na zainteresowaniu polskich pracowników. Dlaczego liczba chętnych do emigracji zarobkowej zmniejsza się?

ZOBACZ TEŻ: W Polsce pracuje coraz więcej Ukraińców. W ubiegłym roku było ich milion

- Polacy odczuwają wyraźną poprawę na rynku pracy, znalezienie zatrudnienia nie stanowi dużego problemu dla kandydatów, a pracodawcy częściej rekrutują nowych pracowników - mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service. - Nawet jeśli do naszych rodaków docierają informacje o słabszych danych makroekonomicznych, wolą zostać w kraju, niż ryzykować wyjazd za granicę. Na spadek liczby osób, która myśli o emigracji, wpływ może mieć zarówno niestabilna sytuacja w Europie spowodowana decyzją o Brexicie, a także niższe bezpieczeństwo. Obecnie aż dwóch na pięciu Polaków uważa, że zamachy terrorystyczne w Zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji – dodaje Witucki.

Jakie kraje, prócz Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA są rozważane przez tych, którzy jednak rozważają wyjazd z Polski? Popularne są Hiszpania i Norwegia. Jak wynika z raportu, emigrację najczęściej rozważają osoby młode, między 25. a 34. rokiem życia, ale nie najmłodsze (18-24 lata). Co ciekawe, w tej grupie odnotowano największy spadek zainteresowania emigracją zarobkową. - Najnowsze dane wskazują, że nastąpiła znacząca zmiana, jeśli chodzi o sytuację zawodową osób, które mają plany emigracyjne. Już nie bezrobotni, a osoby posiadające zatrudnienie częściej myślą o życiu i pracy za granicą. Spadło także zainteresowanie emigracją wśród najmłodszych Polaków, ale nadal trzon grupy otwartej na pracę za granicą stanowią osoby młode - mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki kusi emigrantów wyższymi zarobkami. "Wracajcie do Polski"

„Mimo że największa (34 proc.) liczba Polaków deklarujących chęć wyjazdu zarabia powyżej 3 tys. zł. miesięcznie, to lepsze warunki ekonomiczne wciąż dominują wśród przyczyn emigracji. Trzech na czterech Polaków, którzy chcą pracować za granicą jako główny powód wyjazdu wskazuje wyższe niż w Polsce zarobki. W następnej kolejności nasi rodacy wymieniają ex aequo możliwość podróżowania i zwiedzania świata oraz brak odpowiedniej pracy w Polsce (po 27 proc.)” - wynika z badania.

Z pełnym raportem Work Service można się zapoznać tutaj >>>

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: