SuperBiz wiadomości Policja może do ciebie przyjść i wypytywać o mieszkanie. Kontrola przed szczytem NATO

Policja może do ciebie przyjść i wypytywać o mieszkanie. Kontrola przed szczytem NATO

28.06.2016, godz. 11:26
Policja puka do twych drzwi
Policja puka do twych drzwi foto: SE/EAST NEWS

Policja przeprowadza kontrole w prywatnych mieszkaniach i lokalach w centrum Warszawy. Zapisuje nawet numery telefonów najemców. „Stołeczni policjanci prowadzą bardzo intensywne przygotowania do zabezpieczenia Szczytu NATO, który odbędzie się w Warszawie w pierwszej połowie lipca br. – wyjaśnia Superbiz podkom. Iwona Jurkiewicz z Komendy Stołecznej Policji.

Jeżeli mieszkasz w okolicy obiektów rządowych lub PGE Narodowego, dzielnicowy może złożyć ci niespodziewaną wizytę. Jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa podczas szczytu NATO, którego gospodarzem została stolica. Policjanci zbierają bardzo szczegółowe informacje: pytają warszawiaków o metraż i liczbę pokojów w zajmowanych lokalach, dowiadują się, ile osób zamieszkuje w nieruchomości, a nawet sprawdzają, czy okna wychodzą na ulicę. Proszą także o podanie imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego właściciela. Udostępnienie danych wrażliwych jest dobrowolne.

- W trakcie przygotowań, poza organizacją odpowiedniego zaplecza logistycznego, policjanci zbierają również informacje, które są konieczne do właściwej oceny stanu bezpieczeństwa na terenie Warszawy. Zaangażowani są w to między innymi dzielnicowi, którzy w tym celu kontaktują się z mieszkańcami stolicy, szczególnie z osobami zajmującymi lokale w centrum miasta czy na terenie przyległym do Stadionu Narodowego. Realizacja tych działań jest już na ukończeniu – mówi serwisowi Superbiz podkomendantka Iwona Jurkiewicz z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji.

Przeczytaj również: Wymyśl motto dla policji i ciesz się jego widokiem podczas policyjnych patrolów

Głównym miejscem obrad podczas lipcowego szczytu będzie PGE Narodowy, ale spotkania liderów odbędą się również w pałacu Prezydenckim, Teatrze Wielkim i Pałacu Prymasowskim. Policja otrzymała na zabezpieczenie szczytu 23,7 mln złotych. W dniach 8 – 9 lipca wydarzenie zabezpieczy ok. 6 tys. policjantów, a kierujący nimi sztab będzie zlokalizowany w Komendzie Stołecznej Policji.

- Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obrad oraz mieszkańcom stolicy wymaga zaangażowania wszelkich dostępnych, przewidzianym prawem środków. Chcemy poprzez profesjonalizm naszego działania przyczynić się do tego, aby Szczyt NATO przebiegł bez zakłóceń, a goście, którzy odwiedzą w tym czasie Warszawę, czuli się bezpiecznie – zapewnia podkom. Iwona Jurkiewicz.

Organizatorem szczytu jest Kwatera Główna NATO. W 2014 r. Polska została wybrana na państwo-gospodarza tegorocznego wydarzenia. W wydarzeniu będą uczestniczyć przedstawiciele 28 państw członkowskich, 26 krajów towarzyszących oraz delegacje ONZ, UE i Banku Światowego. Łącznie w Warszawie zgromadzi się ponad 2 tys. delegatów i ponad 3 tys. dziennikarzy. Przygotowania do szczytu i jego zabezpieczenie zostały wycenione na ok. 160 mln złotych. Większość środków pochodzi z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Źródła: Stołeczna Komenda Policji, msz.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: