SuperBiz wiadomości Polski biznesmen skazany za „oszustwo stulecia”

Polski biznesmen skazany za „oszustwo stulecia”

08.07.2016, godz. 13:30
Sąd, wyrok, wymiar sprawiedliwości, rozprawa
foto: EAST NEWS

Polski biznesmen Jarosław K. został skazany przez sąd w Paryżu na siedem lat więzienia "od zaraz" i milion euro kary za udział w „oszustwie stulecia”.

Francuskie media nazywają tak oszustwo podatkowe na 283 mln euro, związane z obrotem uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla na paryskiej giełdzie.

Oprócz Jarosława K. sąd ukarał również dwóch znanych francuskich finansistów. Obaj usłyszeli w wyrok mówiący ośmiu latach więzienia i milionie euro kary. Ponadto wszyscy ukarani muszą zwrócić państwu zaległy podatek wraz z odsetkami.

Czytaj również: Jeden z najbogatszych Polaków na celowniku CBA

W oświadczeniu przesłanym „Pulsowi Biznesu” toruńska firma Consus, której współzałożycielem jest Jarosław K. poinformowała, że „Prezes Consus France będzie odwoływać się od wyroku sądu pierwszej instancji, broniąc swojego dobrego imienia zarówno we Francji, jak i przed europejskimi trybunałami”.

W oświadczeniu czytamy także, że wyrok zasądzony przez francuski sąd to „niebezpieczny precedens”, który „otwiera drogę do pociągania traderów i maklerów do odpowiedzialności za czyny podejmowane przez klientów”.

Źródło: pb.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: