SuperBiz wiadomości Prezydent podpisał nowelizację budżetu i ustawę zawieszającą podatek handlowy

Prezydent podpisał nowelizację budżetu i ustawę zawieszającą podatek handlowy

21.12.2016, godz. 15:27
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda foto: Super Express

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał we worek sześć ustaw, m.in. nowelizację tegorocznego budżetu i ustawę o zawieszeniu podatku od sprzedaży detalicznej do 2018 r. – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z projektem nowelizacji tegorocznego budżetu utworzona zostanie rezerwa na „sfinansowanie zakupu dóbr kultury, w tym zabytków, oraz praw do dóbr kultury, o szczególnym znaczeniu dla Państwa Polskiego i dziedzictwa kulturowego". Pozostałe zmiany zakładają „przekazanie dla Agencji Rezerw Materiałowych dotacji celowej na realizację zadań związanych z rezerwami strategicznymi" oraz utworzenie rezerwy celowej, wynoszącej ok. 300 mln zł, dla Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw.

Sprawdź także: Sejm znowelizował budżet. Są pieniądze na zakup kolekcji Czartoryskich

Parlamentarzyści podkreślali, że rezerwa przeznaczona na zakup dóbr kultury, mogłaby posłużyć wykupieniu kolekcji Czartoryskich, w której skład wchodzi m.in. „Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. W skład zbioru wchodzi 180 tys. pozycji, z czego 593 to bardzo cenne obrazy. Znajduje się w niej także 3200 dzieł rzemiosła artystycznego i 1500 dzieł sztuki starożytnej oraz nieruchomości.

Podatek handlowy dopiero od 2018 roku
Z kolei przyjęta nowelizacja ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, ma na celu przesunięcie w czasie rozpoczęcia obowiązywania regulacji, dotyczących tzw. podatku handlowego na 2018 r. Do jej powstania przyczyniła się skarga Komisji Europejskiej, która w połowie września rozpoczęła postępowanie w sprawie w prowadzonego wraz z początkiem miesiąca w Polsce podatku od handlu detalicznego, a także wezwała nasz kraj do zaprzestania jego stosowania. Głównym zarzutem KE było to, że podatek faworyzowałby mniejsze sklepy, co mogłoby zostać uznane za pomoc publiczną.

Czytaj też: Podatek handlowy może zależeć od powierzchni sklepu

„Według wstępnej oceny Komisji progresywna stawka nie jest uzasadniona logiką systemu podatkowego w Polsce, która zakłada gromadzenie środków finansowych w celu zasilenia budżetu ogólnego. Oznacza to, że istnieje możliwość podjęcia przez Komisję Europejską ostatecznej decyzji uznającej, iż przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z regułami pomocy publicznej. W konsekwencji może zaistnieć konieczność zwrotu tej pomocy wraz z odsetkami. Takie postępowanie mogłoby narazić Skarb Państwa na stratę" – czytamy w komunikacie KPRP.
Obie ustawy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zobacz również: Projekt przyjęty. Podatek handlowy zawieszony aż do stycznia 2018 r.

20 grudnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda podpisał również nowelizację ustaw: Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw; o ochronie zwierząt; o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw oraz o zmianie ustawy budżetowej na rok 2016.

Źródło: KPRP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: