SuperBiz wiadomości Program "Za Życiem": Gminy wypłaciły 3,3 mln zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka

Program "Za Życiem": Gminy wypłaciły 3,3 mln zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka

29.06.2017, godz. 19:22
stopa dziecka, dziecko, noworodek, niemowlę
foto: EAST NEWS

Ustanowiony w grudniu 2016 r. program "Za Życiem", ma wspierać rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w pierwszym kwartale 2017 r. gminy wypłaciły 825 jednorazowych świadczeń w wysokości 4 tys. zł, z tytułu urodzenia dziecka z ciężkim upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą.

Program "Za Życiem" do poprawki
Najwięcej świadczeń przekazano rodzicom w woj. mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim - na kwotę 3,4 mln zł (w tym ponad 100 tys. zł stanowiły koszty obsługi).

Sprawdź koniecznie: Sprawdź czy Twój szpital trafił do sieci szpitali i będzie dostawał pieniądze z NFZ [PEŁNA LISTA]

Jak ujawnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, ustawie budżetowej na 2017 r. w pełni zagwarantowano środki na dotacje dla gmin na wypłaty jednorazowego świadczenia. Łącznie na zadanie dotyczące koordynacji działań pomocowych wobec kobiet w ciąży oraz ich rodzin (zarówno w okresie prenatalnym, jak i po urodzeniu się niepełnosprawnego dziecka), ujęte w programie "Za życiem", w 2017 r. zagwarantowano kwotę do 120 mln zł, z tego do 70 mln zł z Funduszu Pracy oraz do 50 mln zł z rezerwy celowej.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją programu "Za Życiem". W proponowanych zmianach jest m.in. stworzenie mechanizmów wsparcia osób z niepełnosprawnościami przez tworzenie mieszkań chronionych, wsparcia opiekunów osób z niepełnosprawnościami w realizacji codziennych obowiązków, a także wsparcia uczennic w ciąży oraz zapewnienia zwiększonej liczby zajęć wczesnego wspomagania dzieci oraz skoordynowanie pomocy na terenie powiatów.

Nowa ustawa ma wejść w życie w lipcu 2017 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w późniejszym terminie.

 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: