SuperBiz wiadomości PZU potwierdza, że chce kupić akcje Pekao

PZU potwierdza, że chce kupić akcje Pekao

17.10.2016, godz. 11:36
PZU może kupić bank Pekao za 3 mld euro
foto: Materiały prasowe

PZU oficjalnie potwierdził, że wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju prowadzi z negocjacje z włoskim bankiem UniCredit ws. zakupu pakietu akcji Pekao.

Spekulacje na temat tego, że jeśli UniCredit będzie sprzedawał akcje Pekao, ich potencjalnym nabywcą może być PZU pojawiają się już od kilku miesięcy. W lipcu  br. włoski bank sprzedał 10 proc. akcji Pekao nieznanemu nabywcy i od tamtej pory spekulacje te przybrały na sile.

W miniony piątek, (14.10.) na swojej stronie internetowej „The Wall Street Journal”, powołując się na nieoficjalne informacje, podał, że UniCredit uzgodnił z PZU kluczowe parametry sprzedaży części swoich akcji Banku Pekao.

W sobotę PZU wydał w tej sprawie oficjalny komunikat, w którym poinformował, że negocjacje z UniCredit rozpoczęły się 28 września br., prowadzi je konsorcjum, w skład którego wchodzą PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju (czyli publiczna spółka, której celem jest zarządzanie oraz pozyskiwanie środków i wspieranie przedsięwzięć ważnych z punktu widzenia polskiej gospodarki).

Zobacz także: Repolonizacja banków podniesie ceny usług i produktów finansowych

- Zarząd PZU zwraca jednocześnie uwagę, iż rozpoczęcie opisanych wyżej negocjacji z UniCredit nie oznacza, iż transakcja nabycia akcji Banku Pekao zostanie zrealizowana. Ponadto organy PZU nie podjęły jeszcze na tym etapie wiążących decyzji w zakresie realizacji potencjalnej transakcji - napisano w komunikacie.

Początkowo PZU zdecydowało się na opóźnienie ujawnienia informacji o negocjacjach z UniCredit, ale wobec doniesień medialnych o toczących się rozmowach zdecydowało się ją ujawnić. W ramach proponowanej transakcji PZU zapłacić ma około 11 mld zł (2,8 mld USD) za około 30 proc. akcji Banku Pekao.

Źródło: PAP, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: