SuperBiz wiadomości Ranking polskich milionerek. Zobacz najbogatsze Polki

Ranking polskich milionerek. Zobacz najbogatsze Polki

22.08.2015, godz. 07:00
Irena Eris
foto: AKPA/SUPER EXPRESS

Piękne, niezależne, wpływowe i bajecznie bogate - tak w skrócie prezentuje się czołówka najbogatszych Polek. Są wśród nich żony (lub byłe żony) znanych milionerów, ale to nie znaczy, że milionerki radzą sobie gorzej w biznesie. Przedstawiamy ranking najbogatszym Polek!

6. Irena Eris (właściwie Szołomicka-Orfinger) - rocznik 1950, doktor farmacji. Studiowała medycynę w Warszawie, a tytuł doktora broniła na uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Irena Eris jest współzałożycielką (wraz z mężem Henrykiem Orfingerem) Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris Sp. z o.o oraz sieci Hoteli SPA Dr Irena Eris. Od kilkunastu lat bizneswoman plasuje się w setce najbogatszych Polaków w rankingu tygodnika "Wprost". Według "Forbesa" Eris posiada majątek w kwocie 530 mln złotych i jest szóstą najzamożniejszą Polką.

Zobacz koniecznie: Grażyna Kulczyk. Najbogatsza Polka i była żona Jana Kulczyka

5. Zyta Olszewska - jest absolwentką Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Krakowie. Swoją karierę zawodową zaczynała od pracy w aptece. Dziś wraz z mężem w połowie kontroluje spółkę Farmacol - założoną w 1999 r. wspólnie z mężem Andrzejem Olszewskim. Tylko w 2012 r. przychody Grupy Farmacol wyniosły 3,6 mld zł, a zysk netto 60,8 mln złotych. Olszewska wraz z mężem posiada majątek rzędu 640 mln zł.

4. Solange Olszewska -
rocznik 1951, również absolwenta Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1986–1994 pracowała naukowo na berlińskim Freie Universität. Obecnie jest prezesem spółki Solaris Bus & Coach S.A., założonej wraz z mężem Krzysztofem Olszewskim. Przychody ze sprzedaży Solaris Bus & Coach w 2011 r. wyniosły w 2011 r. 1,5 mld zł, zysk netto – 69 mln złotych. Solange Olszewska zajęła 20. miejsce wśród najbogatszych Polaków w tegorocznym zestawieniu "Forbesa" i 4. wśród Polek.

3.  Dr nauk medycznych Małgorzata Adamkiewicz -
absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie (podobnie jak jej mąż Maciej Adamkiewicz) oraz The Stockholm School of Economics Executive Educations. Zarządza Grupą Adamed – polską firmą farmaceutyczno-biotechnologiczną, utworzoną w 1986 r. od podstaw na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Dziś firma jest liderem na rynku farmaceutycznym, ma 94 patenty oraz eksportuje produkty do 55 krajów. Rodzinny biznes jest wart 1,3 mld złotych według "Forbesa" - co daje 18. miejsce wśród Polaków i 3. wśród Polek.


2. Grażyna Kulczyk -
rocznik 1950, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Niemal przez dekadę była żoną Jana Kulczyka, prowadziła w rankingu najbogatszych Polek. Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu pozostaje najcenniejszym składnikiem jej majątku. Obecnie znana przedsiębiorczyni i kolekcjonerka sztuki, z fortuną rzędu 1,7 mld zł, zajmuje 12. miejsce wśród najbogatszych Polaków według "Forbesa".

Czytaj także: Jerzy Starak. Szef Polpharmy i Polfy. Rodzina Anna Woźniak-Starak i Piotr Woźniak-Starak

1. Anna Woźniak-Starak -
najbogatsza Polka według rankingu "Forbesa" i jedyna kobieta w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi w kraju. Wraz z mężem Jerzym posiada majątek wyceniany przez "Forbesa" na 3,3 mld zł. Ogromny majątek małżeństwu zapewnia firma Polpharma, która ma ponad 5-proc. udział w polskim rynku leków, produkując 200 mln opakowań leków rocznie. Od trzech lat Starakowie zarządzają również warszawską Polfą. Są właścicielami kilkunastu nieruchomości w Polsce i Europie. Anna Woźniak-Starak prowadzi także własny biznes - zarządza ekskluzywną restauracją "Belvedere" na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: