SuperBiz wiadomości Rating Polski obniżony pierwszy raz w historii. „Przez decyzje nowego rządu”

Rating Polski obniżony pierwszy raz w historii. „Przez decyzje nowego rządu”

15.01.2016, godz. 19:57
Flaga Polski
foto: Super Express

Agencja Standard & Poor's po raz pierwszy w historii obniżyła rating kredytowy Polski. To ogromny cios dla finansowej wiarygodności naszego kraju. Agencja tłumaczy swoją decyzję kontrowersyjnymi decyzjami rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Standard & Poor's to jedna z najbardziej renomowanych agencji ratingowych na świecie – jej ocena sytuacji finansowej w danym kraju wyraża się poprzez nadanie konkretnemu państwu oznaczenia literowego – od A do D, gdzie A oznacza kraj wiarygodny, a D – państwo niewypłacalne.

ZOBACZ TEŻ: Walutowi dłużnicy będą mogli zapomnieć o spreadach?

Do dziś Polska była oceniana na A-, co oznacza, że byliśmy w gronie krajów ocenianych wyżej niż średnio wiarygodne kredytowo. Teraz spadliśmy do pozycji BBB+, według agencji stając się tym samym państwem niżej niż średnio wiarygodnym.

Kolejne obniżenie ratingu?

Jak Standard & Poor's uzasadnia swoją decyzję? „Od wygranych wyborów w październiku 2015 r., nowy rząd w Polsce zainicjował różne środki legislacyjne, które uważamy za osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie” – czytamy w komunikacie agencji.

ZOBACZ TEŻ: Złoty wyraźnie słabnie

Eksperci S&P podkreślają, że rating Polski w ciągu najbliższych 24 miesięcy może znów zostać obniżony, jeśli w ich oczach znów spadnie nasza wiarygodność ekonomiczna. Ministerstwo Finansów na razie nie odniosło się do decyzji S&P, zareagowała za to złotówka - drastycznym osłabieniem do euro.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: