SuperBiz wiadomości Ratunek dla frankowiczów. Będzie obowiązkowa mediacja z bankiem!

Ratunek dla frankowiczów. Będzie obowiązkowa mediacja z bankiem!

03.03.2017, godz. 14:19
Bank BPS wspiera rozwój drobnej przedsiębiorczości
foto: SHUTTERSTOCK

Ponieważ na naszym polskim poletku do tej pory nie pojawił się pomysł na rozwiązanie problemów frankowiczów, który satysfakcjonowałby i uwikłanych w kredyty walutowe i banki, pomóc mogą rozwiązania amerykańskie zaproponowane przez Konfederację Lewiatan. Zaproponowała ona Kancelarii Prezydenta, by frankowicze i przedstawiciele banków brali udział w obowiązkowych mediacjach, zanim wejdą na drogę sądową!

„Centrum Mediacji Lewiatan zaproponowało Prezydentowi RP rozwiązanie problemu kredytów frankowych, korzystając z doświadczeń amerykańskich, na drodze mediacji” - czytamy w komunikacie prasowym. „Kancelaria Prezydenta pozytywnie odniosła się do tej propozycji” - zaznacza Lewiatan. Prezydenccy urzędnicy poinformowali Konfederację, że Komisja Nadzoru Finansowego wkrótce wyda rekomendacje dla banków, które mają je skłonić do rozmów z kredytobiorcami na temat przewalutowania kredytów. I w tym właśnie momencie pojawi się miejsce na mediację.

ZOBACZ TEŻ: Beata Szydło rozwiewa nadzieje frankowiczów

Konfederacja została również poproszona o przesłanie swojej propozycji mediacji bankom. Jak wygląda koncepcja Lewiatana? Jeszcze przed wkroczeniem na drogę sądową, konkretny frankowicz spotykałby się z danym bankiem, aby spróbować pokojowo omówić wyjście z sytuacji. Żadna ze stron nie mogłaby odmówić wzięcia udziału w mediacji, chyba że pierwsze spotkanie nie przyniosłoby żadnego rezultatu – wtedy jak najbardziej rozmowy mogłyby zerwane.

ZOBACZ TEŻ: Frankowicze znów wygrali w sądzie z bankiem

Skąd taki pomysł? „Roman Rewald, prezes Centrum Mediacji Lewiatan, amerykański adwokat przeanalizował sytuację tzw. bańki dotyczącej kredytów hipotecznych w USA, która była przyczyną kryzysu na rynkach finansowym i nieruchomości w 2008 r. Okazało się, że w wielu stanach USA  przed wydaniem rozstrzygnięcia sądowego, w sprawach niespłaconych kredytów, zastosowano instytucjonalnie obowiązkową mediację” - wyjaśnia Konfederacja Lewiatan.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: