SuperBiz wiadomości Rząd: Podatek bankowy przyniesie 3 mld zł do końca roku

Rząd: Podatek bankowy przyniesie 3 mld zł do końca roku

25.07.2016, godz. 12:52
Złoty polski, pieniądze, banknoty, monety
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów szacuje, że na koniec roku podatek bankowy zasili budżet kwotą 3 mld zł. Początkowo rządzący liczyli, że będzie to o 2,5 mld zł więcej. Pomimo tego, wiceminister finansów Wiesław Janczyk podkreśla, że nowe wpływy w skarbie państwa zabezpieczą środki na realizację sztandarowych postulatów PiS.

- Trudno w tej chwili do końca to oszacować, ale myślę, że to będą wpływy na poziomie powyżej 3 miliardów złotych na koniec roku" - powiedział PAP wiceminister Janczyk. "Dochody miesięczne na poziomie od 320 do ponad 360 mln zł pozwalają patrzeć optymistycznie. Widać, że to jednak będzie realna pozycja w budżecie, która m.in. zabezpieczy środki na realizację sztandarowych postulatów PiS - wskazał.

Zobacz także: Promocje w bankach. Jak zarabiać na nich kilkach tysięcy złotych rocznie?

- Wprowadzenie tego podatku było pewnym wyzwaniem, a przypomnę, że udało się to zrobić bardzo sprawnie i szybko, choć nie od pierwszego miesiąca bieżącego roku. Od razu było zatem wiadomo, że wykonanie zaprojektowanych dochodów w budżecie na 2016 rok z tytułu tego podatku będzie trudne - dodał.

Według niego w każdym kraju, w którym wprowadzane były podatki sektorowe, realizacja dochodów z nich płynących, na skutek podejmowanych optymalizacji podatkowych, powodowała, że wpływy z tych podatków były niższe od planowanych.

- Oczywiście mamy możliwość korygowania tego podatku, ale zachowujemy się bardzo stabilnie i nie zamierzamy w tej chwili go modyfikować. Koniec roku będzie dobrym momentem na przegląd ustawy i zainicjowanie jej ewentualnej nowelizacji. Katalogujemy swoje oczekiwania i jesteśmy gotowi na ewentualną korektę, tym niemniej uważamy, że nie ma dzisiaj potrzeby jej dokonywania tu i teraz. Natomiast jeśli uznamy, że należy to zrobić, to taka operacja zostanie wykonana - powiedział.

Jak dodał, "plany ewentualnej korekty dochodów z tego podatku na pewno nie będą uznaniowe, lecz będą wynikały z ewentualnych potrzeb wydatkowych budżetu". - Dzisiaj sektor bankowy ma swoje trudne zadania do wykonania, widzimy to i staramy się działać tutaj rozmyślnie - zapewnił wiceminister Janczyk.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: