SuperBiz wiadomości Rząd sypnie 7 mld zł na odprawy górników. Senat przyjął ustawę

Rząd sypnie 7 mld zł na odprawy górników. Senat przyjął ustawę

23.09.2016, godz. 16:45
górnicy.
foto: SHUTTERSTOCK

Senat przyjął rządowy projekt o zwiększeniu wydatków na restrukturyzację kopalń z 3 do 7 mld złotych. Większość z tych pieniędzy sfinansuje czteroletnie urlopy górnicze i odprawy pieniężne dla odchodzących z pracy górników.

Ponad dwukrotne zwiększenie wydatków na ten cel, nie oznacza, że cała kwota trafi do likwidowanych kopalń. - Określenie górnego limitu na poziomie 7 mld zł, nie oznacza, że cała ta kwota zostanie wydana - podkreśla w czasie debaty sejmowej dyrektor departamentu górnictwa w resorcie energii Anna Margis.

Zobacz również: Rachunki za prąd będą wyższe, bo rząd szuka pieniędzy w spółkach energetycznych

Ze środków budżetowych są finansowane koszty likwidacji kopalń w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) a także czteroletnie urlopy górnicze i odprawy pieniężne dla odchodzących z pracy górników. Dyr. Margis zaznaczyła, że 2017 r. będzie pod tym względem najbardziej - jak mówiła - "budżetochłonny", ponieważ finansowane będą zarówno rozpoczęte już procesy restrukturyzacyjne i urlopy górnicze, jak i nowe odejścia na urlopy i działania w ramach SRK.

- W przyszłym roku będziemy mieć największą kumulację tych środków na urlopy i odprawy (...). Musimy zabezpieczyć na to odpowiednie środki - powiedziała dyrektor, przypominając, że np. urlop górniczy trwa cztery lata (do momentu uzyskania uprawnień emerytalnych przez górnika - PAP) i w tym czasie wymaga finansowania. Margis zapewniła, że resort energii dysponuje wyliczeniami dotyczącymi wielkości środków potrzebnych na restrukturyzację kopalń i zatrudnienia.

Po zaakceptowaniu przez prezydenta ustawa ma wejść w życie z dniem następnym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem artykułów obowiązujących z mocą wsteczną, od stycznia lub kwietnia 2016 r.

Sprawdź też: UOKIK wyraził zgodę na utworzenie Electromobility Poland

Niektóre zapisy nowelizowanej ustawy mają wejść w życie ze wsteczną mocą i obowiązywać od stycznia oraz od kwietnia 2016 r. Chodzi o naprawienie błędu prawnego, z powodu którego minister energii nie mógł dotąd formalnie dysponować środkami zapisanymi w dziale budżetowym "gospodarka złożami kopalin". Po nowelizacji resort energii bez przeszkód będzie mógł przekazywać środki na restrukturyzację.

Choć ustawa w przeważającej części dotyczy górnictwa węgla kamiennego, zawiera także zapisy wydłużające w czasie i zapewniające finansowanie prac likwidacyjnych i zabezpieczających w likwidowanej kopalni siarki Machów oraz kopalni soli Bochnia.

Za ustawą głosowało 57 senatorów, jeden był przeciw, 26 się wstrzymało.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: