SuperBiz wiadomości Rząd zmniejszy CIT dla małych firm do 15 proc.!

Rząd zmniejszy CIT dla małych firm do 15 proc.!

21.06.2016, godz. 15:29
Beata Szydło
foto: EAST NEWS

Zmniejszy się stawka podatku CIT dla małych firm. Obecnie wynosi ona 19 proc., spadnie do 15 proc. - poinformowała po dzisiejszym posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Odpowiedni projekt ustawy został dziś przyjęty przez Radę Ministrów.

CIT to nic innego jak podatek dochodowy od osób prawnych. Jego stawka to obecnie 19 proc., ale rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zmian w tej kwestii. Mniej mają zapłacić mali przedsiębiorcy, czyli tacy, których roczne obroty nie przekraczają 1,2 mln euro (ok. 5,3 mln zł). Zmiany miałyby obowiązywać już od 1 stycznia 2017 r. Wprowadzenie nowych przepisów zapowiedziała dziś oficjalnie premier Beata Szydło. Niższą stawką podatkową mają być też objęci ci, którzy dopiero rozpoczynają działalność, jeśli spełnią określone w ustawie warunki.

ZOBACZ TEŻ: Pomysł na zmniejszenie szarej strefy: płatności bezstykowe i elektroniczne

Zmniejszenie podatku jest realizacją obietnicy, złożonej przez premier Szydło w expose. Zmiany mogą objąć nawet ok. 400 tys. firm. Koszt nowych przepisów dla budżetu państwa szacuje się na 270 mln zł, ale Ministerstwo Finansów jest pewne, że brak ten będzie uzupełniony dzięki dodatkowym wpływom wywołanym przez uszczelnienie systemu podatkowego.

Źródła: TVN 24, polskieradio.pl, money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: