SuperBiz wiadomości "Rzeź Woli i Ochoty” na pamiątkowej monecie NBP [ZDJĘCIA]

"Rzeź Woli i Ochoty” na pamiątkowej monecie NBP [ZDJĘCIA]

27.07.2017, godz. 13:29
Rzeź Woli i Ochoty
Rzeź Woli i Ochoty foto: NBP

1 sierpnia obchodzić będziemy 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Narodowy Bank Polski w czwartek, 27 lipca wypuści do obiegu okolicznościową monetę - „Rzeź Woli i Ochoty". W ciągu pierwszych dni Powstania Warszawskiego, w tych dwóch stołecznych dzielnicach, Niemcy zamordowali co najmniej 60 tys. cywilów.

Nowa moneta NBP na rocznicę Powstania Warszawskiego
Na rewersie 10-złotowej monety przedstawiono postać klęczącej kobiety, która symbolizuje ofiary, oraz zarysowane za jej plecami dwie sylwetki męskie, symbolizujące oprawców. Na awersie przedstawiono fragment pomnika Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w Czasie Powstania 1944 roku.

Zobacz koniecznie: NBP rusza z serią monet „Polskie Termopile". Pierwsze moneta 20 zł wchodzi do obiegu [ZDJĘCIA]

Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego podkreśla, że podczas produkcji monety zastosowano specjalną technikę oksydowania. Sprawia ona, że moneta jest bardziej szara, a przedstawione obrazy – bardziej przejmujące.

– Niemiecki mord na cywilnej ludności Woli i Ochoty był jedną z największych masowych zbrodni podczas II wojny światowej. – Na wiadomość o wybuchu powstania w Warszawie (1 VIII 1944 r.) Hitler wydał rozkaz zniszczenia Warszawy i zgładzenia wszystkich jej mieszkańców. - pisze w folderze emisyjnym prof. Wojciech Roszkowski. Liczbę ofiar na Woli i Ochocie ocenia się na około 60 tysięcy.

Sprawdź też: Nowa moneta kolekcjonerska NBP o nominale 10 zł już w obiegu [ZDJĘCIA]

Moneta zaprojektowana przez Dobrochnę Surajewską, wyemitowana zostanie w nakładzie do 15 tys. sztuk i będzie można ją zakupić w cenie 130 zł w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie Kolekcjoner.

 

Źródło: NBP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: