SuperBiz wiadomości Sejm odrzucił projekt ustawy korzystnej dla twórców minimalną większością głosów

Sejm odrzucił projekt ustawy korzystnej dla twórców minimalną większością głosów

22.06.2017, godz. 13:32
podatki
foto: dreamstime

Ta ustawa była długo wyczekiwana przez środowiska twórcze. Gdyby projekt nowelizacji ustawy o PIT wszedł w życie, zniesiono by ograniczenia związane ze stosowaniem 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów przez dziełobiorców.

Projekt autorstwa posłów z Kukiz'15 spotkał się z dużym poparciem w Sejmie. Co prawda 222 parlamentarzystów zagłosowało za odrzuceniem go w pierwszym czytaniu, ale 207 było przeciw. Trzy osoby wstrzymały się do głosu. O odrzucenie projektu w całości wnioskowało Prawo i Sprawiedliwość.

ZOBACZ: Odlicz od podatku krew i osocze! Wyjaśniamy, jak to zrobić

Obecnie 50-procentowe koszty uzyskania przychodów twórcy mogą stosować tylko do kwoty 42 tys. 764 złotych. Klub Kukiz'15 postulował, aby znieść ten limit. - Projekt ustawy zmierza więc do likwidacji tzw. podatku Tuska, czyli podwyżki podatków dla środowisk twórczych, wprowadzonej przez rząd Platformy i PSL od 2013 r. – napisano w uzasadnieniu do projektu. Stanisław Tyszka z Kukiz'15 podkreślał, że zmiany będą korzystne dla innowatorów i wynalazców. Gdyby znowelizowano ustawę, dochody państwa z tytułu PIT obniżyłyby się o ok. 100 mln zł, a to oznaczałoby także mniejsze wpływy do samorządów.

Oprac. na podst. biznes.onet.pl

tagi: pit
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: