SuperBiz wiadomości Sprawdź, czy nie jesteś na czarnej liście rekruterów

Sprawdź, czy nie jesteś na czarnej liście rekruterów

17.02.2017, godz. 11:49
Czarna lista rekruterów
foto: SHUTTERSTOCK

Mało kto wie o jej istnieniu, a jednak jest na niej już kilka tysięcy nazwisk Polaków. Mowa o czarnej liście specjalistów od rekrutacji. Ten kto się na niej znajdzie, nie ma co liczyć na zatrudnienie w danej firmie czy dobrą opinię w środowisku HR-owów. Zobacz, za co można na nią trafić.

Jak poinformował portal PulsHR.pl, na listę „niezatrudnianych" można zostać wpisanym zarówno z bardzo poważnych, jak i błahych powodów. Mogą do tego doprowadzić m.in. agresywne zachowania względem osoby prowadzącej rekrutację czy przyjście na rozmowę kwalifikacyjną pod wpływem alkoholu. HR-owca może do danej osoby zniechęcić także niestawienie się na umówione spotkanie czy kłamstwa w CV – dla niektórych dyskwalifikujące jest nawet drobne „podrysowanie" życiorysu.

Sprawdź także: Rekrutacja oczami kandydatów. Jakie błędy popełniają rekrutujący

Nie każdy wpis na czarną listę ma jednak miejsce już po spotkaniu kwalifikacyjnym, niektórzy kandydaci trafiają na nią jeszcze przed nim. Kto i za co? Narażone są na to głównie osoby, które przez długi czas pozostawały nieaktywne zawodowo oraz osoby starsze, po 50 roku życia.
Czy da się zniknąć z czarnej listy? Owszem. Szanse na to mają Ci, którzy przekonają rekrutera do zmiany opinii na swój temat. Nie dotyczy to jednak osób, które trafiły do wykazu przed spotkaniem ani tych, których uchybienie miało charakter bardzo istotny dla danego przedsiebiorstwa.

Źródło: pulshr.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: