SuperBiz wiadomości Synthos – potęga polskiej chemii

Synthos – potęga polskiej chemii

17.07.2017, godz. 23:59
Synthos – potęga polskiej chemii
foto: materiały firm

Synthos – dziś europejski lider w produkcji kauczuków syntetycznych i największy w Europie producent polistyrenu do spieniania - to wręcz modelowy przykład firmy, która z państwowego molocha wyrosła na giganta w swojej branży. Postawienie na innowacje okazało się drogą do sukcesu.

Nowoczesne kauczuki, styropiany, dyspersje i kleje

Chemia jest wszechobecna w naszym życiu. Jesteśmy otoczeni przez przedmioty, które w większości powstały na bazie produktów wytworzonych przez przemysł chemiczny. A jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce jest spółka Synthos z Oświęcimia. Choć może przeciętny Polak nie zna tej nazwy, to kontakt z produktami wytworzonymi na bazie surowców pochodzących z fabryk Synthosa ma na co dzień – bo Synthos to nowoczesne kauczuki, materiały termoizolacyjne, dyspersje i kleje.

Od początku Synthos wyspecjalizował się w produkcji kauczuków syntetycznych. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. To z kauczuków SSBR i NdBR , produkowane są przez światowych potentatów jak Michelin i Goodyear nowoczesne opony o doskonałych osiągach, gwarantujące większe bezpieczeństwo oraz oszczędzające energię. Wśród klientów firmy nie brakuje renomowanych firm – w nowoczesne kleje zaopatrują się w Synthosie wiodący polscy producenci z branży meblarskiej, a nowoczesne dyspersje, służące do produkcji farb i innych materiałów budowlanych, kupują w Oświęcimiu najbardziej znani dostawcy tego typu produktów. Natomiast przemysł budowlany bardzo sobie ceni EPS – główny surowiec do produkcji styropianów, które wyróżniają się bardzo niskimi współczynnikami przenikalności cieplnej i bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Są wykorzystywane do budowy domów energooszczędnych lub pasywnych, jak również do efektywnej termomodernizacji już użytkowanych obiektów. Pozwalają zaoszczędzić do kilkudziesięciu procent kosztów związanych z eksploatacją budynku.

Synthos stawia na innowacje

Synthos jest obecnie jednym z największych producentów chemii w Polsce i liczącym się graczem na rynkach Europy Zachodniej. Z powodzeniem rywalizuje z wielkimi europejskimi koncernami chemicznymi. Wszystko dzięki temu, że spółka zdecydowanie postawiła na innowacje i regularnie wprowadza na rynek zaawansowane technologicznie produkty. Innowacje stały się znakiem rozpoznawczym firmy, która już w 2009 roku otworzyła Centrum Badawczo Rozwojowe. Dla firmy z Oświęcimia zaczęły pracować największe autorytety naukowe - głównie z Polski, ale też z Niemiec czy Włoch.

Synthos od lat wydaje największe wśród polskich prywatnych firm pieniądze na badania i nowe technologie. Dobrą, choć wydawała się ryzykowną, inwestycją okazało się uruchomienie w Oświęcimiu w 2015 roku instalacji produkcyjnej zaawansowanych technologicznie kauczuków SSBR. Inwestycja pochłonęła około 560 mln zł.

Prace badawcze non stop

Najpierw naukowcy z Synthosa opracowali nowoczesną odmianę polistyrenu do spieniania (EPS), surowca do produkcji styropianu, pod nazwą InSphere, który szybko zdobył uznanie klientów zarówno w Polsce jak i Niemczech.

Prawdziwym sukcesem okazało się jednak samodzielne stworzenie i opatentowanie własnej i unikalnej technologii wytwarzania „szarego styropianu", materiału izolacyjnego o obniżonym współczynniku przewodnictwa cieplnego. Dzięki tej nowoczesnej metodzie oraz zastosowaniu specjalnych dodatków, można wyprodukować materiał, który doskonale nadaje się do stosowania przy budowie domów pasywnych lub energooszczędnych.

Nowe możliwości

Kiedy w sierpniu 2016 roku Synthos przejął Ineos Styrenics, część brytyjskiego koncernu Ineos Enterprises, zyskał drugie centrum badawcze i przejął 3 fabryki produkujące EPS - w północnej Francji i w Holandii. Tym samym dla obu firm otworzyły się nowe możliwości. Po akwizycji, do istniejącego zestawu dołączyły pochodzące właśnie "ze stajni" Ineos Styrenics - EPS Silver oraz produkty dedykowane budownictwu i branży opakowaniowej. Synthos cały czas pracuje nad polepszeniem jakości EPS i obniżeniem kosztów produkcji. Dzięki temu jest w stanie skutecznie konkurować z istniejącymi na rynku produktami. Połączenie Synthosa z Ineos Styrenics umocniło pozycję Synthos jako głównego dostawcy EPS na rynek europejski. Firma może zaoferować klientom dużo bogatszą paletę produktów i więcej ich zastosowań. Obecnie oba centra badawcze zatrudniają ponad 100 pracowników i prowadzą prace nad kolejnymi nowymi projektami.

Nowe obszary działalności

Synthos zainwestował znaczące środki w rozwój fotoinicjatorów, które są stosowane głównie w przemyśle motoryzacyjnym, poligraficznym, elektronicznym, klejów, opakowań oraz szeroko pojętym przemyśle powłokotwórczym. To projekt, nad którym pracuje wspólnie z Photo High Technologies. Warto dodać, że Synthos oferuje także sadownikom produkty, które chronią polskie jabłka przed chorobami i szkodnikami.

W ramach nowej jednostki biznesowej CARE, rozwija produkcję liposomów - innowacyjnych nośników substancji aktywnych, które z łatwością przenikając w głąb skóry potęgują efektywność działania kosmetyków.

Synthos wspiera naukę

Firma współpracuje z polskimi i zagranicznymi uczelniami oraz instytutami badawczymi. Efektem prac stworzonego w 2009 r. Centrum Badawczo-Rozwojowego jest wdrożenie kilku nowych produktów na rynek. Swoich szans spółka upatruje również w wykształconej, wysoko kwalifikowanej kadrze. Firma oferuje doktorantom i studentom kierunków chemicznych udział w Programie Generacja Synthos, dającym możliwość realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Firma stwarza również pracownikom warunki sprzyjające podnoszeniu kwalifikacji i rozwojowi zawodowemu.

 

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: