SuperBiz wiadomości Szałamacha: Nie będzie nowych podatków i obniżki VAT w 2017

Szałamacha: Nie będzie nowych podatków i obniżki VAT w 2017

06.09.2016, godz. 17:44
Paweł Szałamacha
Paweł Szałamacha foto: Ministerstwo Finansów

Nie będzie podwyżek podatków w 2017 roku, ale utrzymamy stawkę VAT - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Szef resortu finansów dodał też, że nie jego urzędnicy nie pracują nad podwyżką podatków dla najlepiej zarabiających.

Minister finansów stwierdzi, że jest pewny, że znajdzie dodatkowe 10 mld zł dla budżetu na 2017 rok. - Jeśli tempo (wzrostu - red.) z początków 2016 roku się utrzyma lub przyśpieszy, to jesteśmy po bezpiecznej stronie. Zaktualizowaliśmy prognozy wzrostu gospodarczego do 3,6 proc. z 3,9 proc. Mamy bezpieczną bazę podatkową i w punkt się wbijemy. Deficyt będzie na poziomie 2,9 proc. - zapewnił Szałamacha.

Sprawdź też: Nowy rekord. Stopa bezrobocia spadła do 8,5 procent

Członek rządu mówił, że działania jego resortu skupiają się na uszczelnieniu VAT. - Pokazaliśmy, że znamy się na rzeczy. Rozwiązania informatyczne, które powstają, czyli np. Centralny Rejestr Faktur spowodują, że ten miks uszczelniający działań faktycznych, regulacyjnych przyniesie pozytywny rezultat - mówił Szałamacha.

Szałamacha zapowiedział też, że w przyszłym roku rząd Beaty Szydło nie spełni jednej z obietnic wyborczych - obniżki podatku VAT z 23 do 22 proc. Minister obiecał natomiast, że "nie będzie podniesienia stawki VAT do 25 proc.".

Szef resortu finansów zaprzeczył również doniesieniom jakoby rząd miał pracować nad podwyżką składki ZUS dla lepiej zarabiających. - Rząd nie pracuje nad podwyżką składki ZUS dla lepiej zarabiających, ale to domena minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej - mówił Szałamacha.

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: