SuperBiz wiadomości Sztuczna rafa ratuje wybrzeże

Sztuczna rafa ratuje wybrzeże

27.05.2015, godz. 00:00
Sztuczna rafa ratuje wybrzeże
foto: SHUTTERSTOCK

Nadbałtyckie plaże należą do najpiękniejszych na świecie. Jednak Bałtyk wdziera się w głąb lądu i powoduje erozję brzegów. Fundusze Europejskie pomagają je chronić.

Zimowe sztormy są coraz silniejsze, a pokrywa lodowa skuwająca morskie wody coraz słabsza. To sprawia, że fale mocniej wdzierają się w głąb lądu, niszczą klify, a kolejne metry plaży giną pod wodą. Trzeba temu przeciwdziałać, ale takimi metodami, które nie zakłócą naturalnych procesów, czyli przyrodniczymi lub hydrotechnicznymi, ale wspartymi działaniem natury. Jednym z takich sposobów jeszcze nie stosowanym w na polskim wybrzeżu jest sztuczna rafa. Dzięki niej fale załamują się wcześniej i wytrącają swoją niszczącą siłę zanim dotrą do brzegu. Czy podobna rafa będzie rozwiązaniem stosowanym w Polsce – zobaczymy.

KLIKNIJ I ZOBACZ SZCZEGÓŁY

W poprzednich latach środki unijne pomogły np. w odbudowie i rozbudowie umocnień brzegu morskiego w Kołobrzegu. Przedsięwzięcie objęło wykonanie progu podwodnego w odległości około 100-120 m od linii brzegowej, wykonanie systemu ostróg brzegowych oraz utworzenie sztucznego zasilenia brzegu morskiego piaskiem. W najbliższych latach nadmorskie samorządy, które chciałyby wybudować na swoim terenie bariery dla niszczącej siły morza, będą mogły skorzystać z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wesprze on m.in. ochronę walorów przyrodniczych naszego kraju oraz takie inwestycje, które pozwolą na ochronę środowiska i adaptację otoczenia do zmian klimatu. Autorzy programu chcą, by pieniądze przeznaczono na ochronę środowiska naturalnego przed szkodliwymi skutkami działalności człowieka. Jednocześnie realizowane projekty mają nam pozwolić na korzystanie z dobrodziejstw natury np. w celach zdrowotnych czy turystycznych.

TAK SZTUCZNA RAFA OGRANICZA EROZJE BRZEGÓW


Ustawienie wysokiego progu kilkaset metrów od plaży spowoduje spłycenie obszaru od progu do brzegu. Stanie sie tak dlatego, ze woda niesie do brzegu drobinki piasku. Piasek przejdzie przez próg razem z fala przybijającą do brzegu, ale potem nie cofnie się w stronę morza, bo przeszkodzi mu w tym próg podwodny. Osadzający sie piasek będzie spłycał obszar od plaży do progu. Stworzy się duży basen płytszej wody. Także dzięki temu będzie ona cieplejsza, bo łatwiej sie ogrzeje.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: