SuperBiz wiadomości Ustawa antylichwiarska przyjęta przez Sejm

Ustawa antylichwiarska przyjęta przez Sejm

10.07.2015, godz. 13:49
pensja, wypłata, portfel, pieniądze, gotówka
foto: EAST NEWS

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, czyli tak zwaną ustawę antylichwiarską. Ma ona chronić przed wyzyskiem klientów firm pożyczkowych oraz eliminować oszustów z rynku finansowego.

Sejm przyjął tzw. ustawę antylichwiarską, która ma chronić osoby zaciągające pożyczki i kredyty. Ustawa przede wszystkim wzmacnia uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. KNF będzie miała prawo prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec podmiotów, co do których istnieje podejrzenie, że mogą prowadzić nielegalną i nieuczciwą działalność na rynku usług finansowych.

Zobacz także: Wątpliwości podatkowe na naszą korzyść. Sejm przyjął ustawę. A co z referendum?

Sejm zaakceptował m.in. zarekomendowaną przez komisję finansów poprawkę, że za pozaodsetkowe koszty kredytu będą uważane wszystkie koszty związane z kredytem, z wyjątkiem odsetek. Także ostatecznie popartą przez komisję wersję zapisu dotyczącego limitu dla pozaodsetkowych kosztów kredytu - jego wysokość ma być obliczana w zależności m.in. od czasu, na jaki została wzięta pożyczka oraz wielkości tej pożyczki, na podstawie specjalnego wzoru.

Posłowie poparli też poprawkę o tzw. sankcji kredytu darmowego, która daje kredytobiorcy prawo do zwrotu kredytu bez odsetek w przypadku, jeśli kredytodawca przekroczy ustawowy limit kosztów pozaodsetkowych.

Nowa ustawa ma też  ukrócicić lichwiarskie oprocentowanie stosowane przez firmy pożyczkowe.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: