SuperBiz wiadomości Uwaga na biletomaty we Wrocławiu! Oszuści nabierają pasażerów komunikacji

Uwaga na biletomaty we Wrocławiu! Oszuści nabierają pasażerów komunikacji

23.08.2016, godz. 12:25
Moneta 20 zł sprzed denominacji
foto: Wikimedia Commons

Nawet jeśli zbliżamy się do Japonii pod względem coraz większej ilości automatów, które ułatwiają nam życie, to na pewno nie pod względem uczciwości ich użytkowników. Boleśnie przekonują się o tym pasażerowie środków komunikacji we Wrocławiu. Okazuje się, że tamtejsi złodzieje znaleźli sposób na oszukanie rozstawionych na przystankach biletomatów. Na czym on polega?

Sposób działania oszustów jest bardzo prosty – zorientowali się oni, że moneta o nominale 20 zł używana jeszcze przed denominacją ma identyczną średnicę jak współczesna pięciozłotówka i wystarczy ją dociążyć, owijając w sreberko, by biletomat ją przyjął. W ten sposób oszuści nie tylko kradną bilety, ale i zachodzą za skórę uczciwym użytkownikom urządzeń, którzy otrzymują po transakcji resztę w trefnych monetach. Zdenerwowani pasażerowie zgłaszają ostatnio kilka takich sytuacji w miesiącu, nie wiadomo zaś, ile osób sobie odpuszcza i o nieprawidłowym wydaniu reszty w ogóle nie informuje – podaje „Gazeta Wrocławska”.

ZOBACZ TEŻ: Oszuści próbują wyłudzić 900 tys. zł dziennie na skradzione dokumenty!

Wrocławskie biletomaty są własnością Mennicy Polskiej. Przedstawiciele tej instytucji tłumaczą, że, choć ich urządzenia działają w oparciu o najnowsze dostępne technologie, to firma nie jest w stanie zabezpieczyć się przed działaniem osób, które celowo chcą je wprowadzić w błąd. Mennica zachęca oszukanych pasażerów, by zgłaszali się do punktów obsługi z fałszywą monetą, która zostanie wymieniona na aktualnie obowiązujący nominał. Należy przy tym podać miejsce, w którym pasażer korzystał z danego biletomatu oraz datę i godzinę operacji. Wrocławskie MPK przyłącza się do apelu, sugerując, by sprawę zgłaszać od razu pod numerem telefonu widocznym na maszynie.

ZOBACZ TEŻ: Uwaga na paragonowych oszustów

Tymczasem wrocławska policja podkreśla, że opisany proceder jest nową metodą oszustów. Dotychczas kradli oni z biletomatów pieniądze, teraz przerzucili się na bilety. Funkcjonariusze ostrzegają złodziei, że ich czyn może być potraktowany jako niszczenie mienia, za co grozi nawet pięć lat za kratkami!

Źródło: gazetawroclawska.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: