SuperBiz wiadomości Uważaj, wymieniając zniszczone banknoty. Możesz dostać tylko pół ich wartości

Uważaj, wymieniając zniszczone banknoty. Możesz dostać tylko pół ich wartości

22.10.2015, godz. 12:01
banknoty
foto: FOTO SE

Chyba każdy z nas miał kiedyś w portfelu niemiłosiernie wymięty, zniszczony banknot, który, przechodząc z rąk do rak, po prostu się zużył. Takie banknoty można wymienić w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. Jak to zrobić i w jakich przypadkach dostaniemy tylko 50 proc. wartości nominalnej przyniesionego banknotu?

Zniszczone banknoty są wymieniane na podstawie zarządzenia prezesa NBP z grudnia 2013 r. Stanowi ono, że zużyty banknot musi przyjąć kasa dowolnego banku działającego w Polsce. Aby dokonać wymiany, należy pójść do oddziału banku z pieniędzmi, które chcemy wymienić, podać swoje imię i nazwisko, adres korespondencyjny i przyczynę zniszczenia czy zanieczyszczenia banknotu, jeśli, oczywiście, jest nam ona znana.

ZOBACZ TEŻ: Banknot wraca do NBP po 9 mies., moneta – po 25 latach! Jak to możliwe?

Wtedy bank da nam pokwitowanie przekazania uszkodzonych pieniędzy i poinformuje nas, kiedy mamy się do niego zgłosić po odebranie nowych banknotów. Po odbiór zgłaszamy się z pokwitowaniem i dowodem osobistym. Podobnie jest zresztą w przypadku zniszczonych monet.

Autentyczność możliwa do potwierdzenia

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze dostaniemy dokładnie taką kwotę, jaka była nominalna wartość wymienianych banknotów. Aby otrzymać równowartość wymienianego banknotu, musimy mieć ponad 75 proc. jego powierzchni. Jeśli jakimś cudem banknot nam się porwie, a jego część zgubimy, bank także go wymieni, jeśli zachowało się w jednym kawałku od 45 do 75 proc. jego powierzchni, ale dostaniemy za niego tylko połowę wartości nominalnej. Jeśli mamy kawałek o powierzchni mniejszej niż 45 proc. banknotu, bank nie musi go nam wymieniać.

ZOBACZ TEŻ: Co ma wspólnego bankomat z… prostytutką?

A co z monetami? Nawet jeśli mamy tylko ich części, czyli rdzeń lub pierścień, i tak zostaną wymienione. Należy jednak pamiętać, że nieważne, czy wymieniamy banknot, czy monetę, muszą być w takim stanie, że bank będzie w stanie sprawdzić ich autentyczność i rozpoznać ich nominał. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wymiany banknotów i monet można znaleźć na stronie internetowej NBP >>>

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: