SuperBiz wiadomości W handlu brakuje rąk do pracy

W handlu brakuje rąk do pracy

01.07.2016, godz. 12:50
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Supermarkety i dyskonty szukają pracowników. Wystarczy przejść się na zakupy, by się o tym przekonać. W wielu miejscach wiszą wielkie ogłoszenia. Dlaczego brakuje chętnych do pracy w handlu?

- Pracownicy w Polsce są wykorzystywani. Pracują ponad normę, za czterokrotnie niższe wynagrodzenie niż na Zachodzie. Koszty pracownicze są dwu, a nawet i czterokrotnie mniejsze w stosunku do obrotów sklepów niż na Zachodzie – alarmuje w wp.pl  Alfred Bujara z „Solidarności” pracowników handlu.

Zobacz: Gaz tańszy od dziś

Praca w handlu jest bardzo ciężka. Pracownik sklepu robi już wszystko. Nie ma tam jednego stanowiska. Dana osoba musi obsługiwać kasę i wyładować towar. Nie jest to tajemnicą, bo mogą to zauważyć sami klienci. Jak wskazują dane Eurostatu, w Polsce pracuje mniej osób w danym sklepie niż na Zachodzie. Dla przykładu: we Francji jest 313 tys. sklepów, w których pracuje 1,9 mln osób, a w Polsce w  300 tys. sklepów pracuje 1,3 mln osób.

Zobacz: Brexit. Bogacze tracą fortuny

Choć ostatnio sieci kuszą pracowników podwyżkami i pakietami socjalnymi, to i tak chętnych do pracy brakuje.  Jak twierdzi Alfred Bujara, teraz wiele pracownic przez 500 plus z dnia na dzień zwalnia się pracy. I sytuacja staje się jeszcze trudniejsza.

Źródło: wp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: