SuperBiz wiadomości Warszawa tłumaczy się z reprywatyzacji. Ale nadal planują oddać ponad 100 szkół!

Warszawa tłumaczy się z reprywatyzacji. Ale nadal planują oddać ponad 100 szkół!

13.07.2016, godz. 18:19
Reprywatyzacja
Plac Defilad - działka pod Salą Kongresową Co łączy rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej Rady Adwokackiej z urzędniczką Ministerstwa Sprawiedliwości? Są współwłaścicielami działki wartej 100 milionów, co do której roszczenia wygasły w 1951 roku. Mimo to miasto dało ją prywatnym właścicielom na fali "reprywatyzacji", wedle Ministerstwa Finansów, bezzasadnie. foto: SHUTTERSTOCK

Władze miasta w odpowiedzi na liczne afery związane z zwrotami miejskich kamienic i innych nieruchomości opublikowało kilkusetstronicowe opracowanie. W kolejce do oddania czeka ponad sto dotyczy placówek oświatowych.

Blisko 500 stron to m.in. dokumentacja dokonań urzędników miasta. "Wśród informacji znajdą Państwo również dane o dotychczasowych decyzjach zwrotowych, linii orzeczniczej sądów oraz działaniach mających na celu wsparcie lokatorów zwracanych nieruchomości. „Biała Księga" nie jest katalogiem zamkniętym – będzie na bieżąco uaktualniana o kolejne zestawienia i informacje" - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Oto, jak szef warszawskiej adwokatury został właścicielem działki wartej fortunę [PEŁNA WERSJA]

Autorzy piszą, że prezydent m. st. Warszawy jest zobowiązany do rozpatrzenia wniosków o przyznanie prawa własności czasowej złożonych przez dawnych właścicieli "w przypadkach kiedy stwierdzono nieważność odmownych orzeczeń oraz wniosków które od chwili złożenia nie zostały rozpoznane decyzją administracyjną. Miasto również ustala i wypłaca odszkodowania za nieruchomości przejęte na mocy tzw. Dekretu warszawskiego w trybie art. 215 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami".

ZOBACZ TEŻ: Miasto Warszawa rozdaje nieruchomości [GALERIA]

Obszar miasta, którego mogą dotyczyć roszczenia stanowi 27,4 proc. powierzchni obecnej Warszawy i obejmuje dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Ochota, Wola, Praga, Bielany, Targówek, Białołęka oraz Ursynów. Urzędnicy podają, że "dawni właściciele nieruchomości lub ich następcy prawni w latach 1947-1949 złożyli ok. 17 tysięcy wniosków, z czego większość została rozpoznana negatywnie w latach 50, 60 i 70-tych. Niezrealizowane roszczenia przeszły następnie na spadkobierców, a część z nich została sprzedana osobom trzecim. Od 1990 roku złożono już ponad 7 tysięcy wniosków, dokonano ponad 4 tysięcy zwrotów a stolica wypłaciła ponad 1,13 miliardów złotych na odszkodowania".

Obecnie w Warszawie toczy się ponad 3,5 tysięcy postępowań o zwrot nieruchomości, wśród nich ponad sto dotyczy placówek oświatowych i ponad 3,8 tysiące postępowań o odszkodowania. Miasto szacuje zobowiązania z nich wynikające na miliardy złotych.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: