SuperBiz wiadomości Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży

19.06.2017, godz. 12:07
Biuro podróży upadło
Biuro podróży upadło foto: SHUTTERSTOCK

Co roku pojawiają się informacje o niewypłacalnych biurach podróży i turystach, którzy utknęli za granicą. Dla nich wymarzony urlop zamienił się w koszmar. Co robić żeby tego uniknąć wakacyjnych kłopotów?

Krok 1. Sprawdź, czy biuro podróży ma odpowiednie licencje
Zanim wybierzesz konkretnego operatora należy sprawdzić, czy figuruje on w prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Spis biur podróży znajdziesz w Internecie pod adresem www.turystyka.gov.pl. Jeśli biuro, z którym zamierzasz wybrać się na wakacje nie jest zarejestrowane lub na stronie zamieszczona jest informacja o zakazie prowadzenia działalności, powinieneś natychmiast zrezygnować z jego usług. Oznacza bowiem, że wybrany przez ciebie organizator wypoczynku działa nielegalnie.

Krok 2 – sprawdź kondycję finansową biura podróży
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest zadłużenie wybranego touroperatora. Jest to oznaka problemów finansowych, które w najgorszym wypadku mogą prowadzić nawet do ogłoszenia bankructwa i pozostawienia wczasowiczów samych sobie. W rejestrach biur informacji gospodarczej znajdziesz informacje, które pozwolą ci zweryfikować kondycje finansową organizatora twego wypoczynku. Żeby sprawdzić biuro podróży w bazie Rejestru Dłużników ERIF wystarczy założyć darmowe konto w serwisie infoKonsument.pl, a następnie za jego pośrednictwem wygenerować raport na temat interesującej nas firmy. Trzeba tylko podać jej NIP lub inny numer identyfikacyjny
- Biorąc pod uwagę fakt, że wakacyjny wyjazd to koszt rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych, warto poświęcić chwilę i zyskać pewność, że nasze biuro podróży jest wiarygodną firmą. – radzi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. –Tym bardziej, że w Polsce funkcjonuje wielu touroperatorów, którzy mają problemy ze spłacaniem swoich należności. W Rejestrze Dłużników ERIF znajduje się aż 217 takich firm, których łączne zadłużenie wynosi blisko 2,8 mln złotych.

Krok 3 – zasięgnij opinii
Zapytaj znajomych, rodzinę, przyjaciół, czy korzystali z usług wybranego przez ciebie biura. Sprawdź też, co inni piszą na jego temat w internecie.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: