SuperBiz wiadomości Wypłaty 500+ wstrzymane? Kłopoty urzędów w Małopolsce

Wypłaty 500+ wstrzymane? Kłopoty urzędów w Małopolsce

13.05.2016, godz. 16:14
Pieniądze banknoty emeryt
foto: FOTO SE

Samorząd województwa małopolskiego nie dostanie ani złotówki na realizację programu "Rodzina 500+". I choć w Małopolsce są pieniądze na wypłatę świadczeń, to nie ma środków na obsługę wypłat. Urzędnicy koszty obsługi programu 500+ oszacowano na 1,4 mln zł.

Sytuacja wydaje się kuriozalna. Fundusze dla rodziców są, ale pieniędzy z budżetu państwa na realizację wypłat 500+ już zabrakło. Chodzi o urzędy marszałkowskie, które sprawdzają czy Polacy wnioskujący o świadczenie, nie pobierają podobnych za granicą. Jeśli jednak urzędnicy nie mają pieniędzy, aby móc to zrobić, to nie mogą wydać decyzji o wypłatach.

Zobacz również: 500+: Ogromne opóźnienia w wypłatach. gdzie czeka się najdłużej?

Tylko w tym roku w samej Małopolsce sprawa dotyczy 12 tys. osób.

- Marszałek zwracał się do wojewody o zabezpieczenie tych pieniędzy w lutym, czyli jeszcze zanim program wystartował. Później samorząd małopolski kontaktował się z ministerstwem rodziny, pracy i polityki społecznej, ale nie otrzymał dotacji na ten cel - zaznacza w "Radiu Kraków" Agnieszka Grybel-Szuber, rzecznik prasowy marszałka województwa.

Marszałek województwa Jacek Krupa grozi wojewodzie procesem sądowym. - Ta decyzja oznacza, że program 500+ będzie realizowany kosztem innych świadczeń rodzinnych, a samorząd województwa nie dostanie na ten cel ani złotówki – mówi marszałek. - Uważam, że to skandaliczna i nieodpowiedzialna decyzja - dodał Krupa.

 

Źródło: Radio Kraków/Gazeta Krakowska

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: