SuperBiz wiadomości Zarobki prezydentów na świecie. Ile zarobi Andrzej Duda, a ile Barack Obama

Zarobki prezydentów na świecie. Ile zarobi Andrzej Duda, a ile Barack Obama

25.05.2015, godz. 15:26
Barack Obama
foto: Dreamstime

Ok. 240 tys. złotych rocznie – na takie zarobki może liczyć polski prezydent. Kwota ta wydaje się jednak śmiesznie niska w porównaniu choćby z wynagrodzeniem prezydenta USA. Co ciekawe, głowa państwa polskiego zarabia więcej niż prezydent ogromnych Chin. Pokazujemy, jak wyglądają zarobki polskiego prezydenta na tle światowych przywódców.

Od 2010 r. świat żył historią przywódcy Urugwaju, nazywanego najbiedniejszym prezydentem na świecie. Polityk nie mieszkał bowiem w Pałacu Prezydenckim, a w bardzo skromnych warunkach, 90 proc. swojego uposażenia przeznaczał na cele charytatywne i jeździł starym volkswagenem garbusem. Jego skromność szła jednak w parze z dobrymi rządami, bo prezydent, przekazując w tym roku urząd następcy, zostawił kraj ze stabilną sytuacją społeczną i ekonomiczną.

Kto jak zarabia

Wyobraźnię ludzi rozpalają jednak przede wszystkim najlepiej opłacani światowi przywódcy. Według zestawienia CNN jednym z najlepiej zarabiających prezydentów na świecie jest amerykański przywódca Barack Obama. Dobrze zarabiają też kanadyjski premier Stephen Harper i niemiecka kanclerz Angela Merkel. Poniżej przedstawiamy zestawienie zarobków wybranych prezydentów i premierów państw (w tym polskiego prezydenta) w ujęciu rocznym i przeliczeniu na złotówki.

ZAROBKI ŚWIATOWYCH PRZYWÓDCÓW:

1. Prezydent USA: 1,6 mln zł
2. Premier Kanady: 1,04 mln zł
3. Kanclerz Niemiec: 936 tys. zł
4. Prezydent RPA: 894 tys. zł
5. Premier Wielkiej Brytanii: 859 tys. zł
6. Premier Japonii: 808 tys. zł
7. Prezydent Francji: 776 tys. zł
8. Prezydent Rosji: 544 tys. zł
9. Premier Włoch: 496 tys. zł
10. Prezydent Brazylii: 480 tys. zł
11. Prezydent Polski: 240 tys. zł
12. Premier Indii: 120 tys. zł
13. Prezydent Chin: 88 tys. zł

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: